Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kadınlardan Kadıköy’de coşkulu eylem

Kadınlardan Kadıköy’de coşkulu eylem

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü‘ne yönelik İstanbul Kadın Dayanışması tarafından Kadıköy’de coşkulu bir eylem gerçekleştirildi.

Kadınlar 12:00’den itibaren boğada toplanmaya başladı. 13:00’te yürüyüş başladı. “Kadın düşmanlığına, şiddete ve AKP’ye meydan okuyoruz” ortak pankartı arkasında yaklaşık 2000 kadın yürüdü.

Ortak pankartla birlikte Acıbadem dayanışması, Deniz Gezmiş Parkı forumu, Koşuyolu Yaşam Parkı‘ndan kadınlar da kendi pankartlarıyla katıldılar.

Kadınlar dayanışma tarafından hazırlanmış ortak dövizleri taşıdılar. İşçi Kadın MeclisiKadının kurtuluşu Sosyalizmde“, “Gezi’den geliyoruz, ‘kızlı-erkekli’ direniyoruz“, “Şiddete karşı İşçi Kadın Meclislerinde örgütlen“, “Jin, Jiyan, Azadi“, “Be jin jiyan nabe“, “Ne baba evi ne koca evi, özgürlük sokakta“, “Ucuz işgücü olmayacağız/doğurmayacağız“, “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son!” dövizleriyle alandaydı.

Yürüyüş sırasında Kampüs Cadıları Kadıköy İskeleye yakın bir yerde bulunan Hosta‘dan kadına yönelik şiddeti kınayan bir pankart astı. Hosta yöneticileri pankart asan kadınlara sert bir şekilde müdahale edip pankartı toplayınca kitle yuhalamalarla Hosta’ya yöneldi.
CIMG1761

Kapıları kapatan Hosta yönetimine kadınların cevabı sert oldu ve kapı zorlanarak açıldı. İçeriye giren kadınlar pankartı yeniden astılar ve Hosta’nın camlarına dövizleri dizdiler. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü için yapılan eylemde kadınlara şiddet gösteren Hosta yönetimine de kadınlar en sert şekilde cevap vermiş oldu.

CIMG1835

CIMG1840

Yürüyüşe “Kadına yönelik şiddete son!“, “AKP elini kadınlardan çek“, “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir“, “Üç çocuk değil, iş istiyoruz“, “Yaşasın kadın dayanışması“, “Her yer Taksim, her yer direniş“, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam“, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganlarıyla devam eden kadınlar yürüyüşlerini Beşiktaş İskelesi’nde sonlandırdı ve basın açıklamasına geçildi. İlk sözü üniversiteli kadınlar aldı. Son dönemde gündemde olan “kızlı erkekli” öğrenci evleri ve karma eğitim meselelerine değinen üniversiteli kadınlar, “kızlı erkekli kalmaya devam edeceğiz” dedi. Karma eğitimin de sonuna kadar savunacaklarını ifade ettiler. Son olarak üniversiteli kadınların onların en korktuğu yerde sokakta olacağını ve gericiliğe izin vermeyeceklerini belirttiler. Üniversiteli kadınlardan sonra İstanbul Kadın Dayanışması’nı temsilen bir kadın basın metnini okudu. Metinde;

25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti Trujillo Diktatörlüğü’ne karşı mücadele eden MİRABEL kardeşlerin sistem tarafından tecavüz edilerek katledilmesinin yıl dönümüdür. 1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Uluslararası Mücadele” günü olarak kabul edilir. Bu gün, tüm Dünya’da kadınlar; neoliberal politikalara karşı, küresel olarak uluslararası direnişleri örgütlemekte, Kadına yönelik şiddete, yoksulluğa, savaşa, muhafazakâr, baskıcı, ataerkil, ırkçı ve kapitalist sistemlere karşı başkaldırıyı örmektedirler.

CIMG1767

….

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusunda Türkiye, dünyanın en geri ülkelerinin arasında bulunmakta, 2010 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda Türkiye 134 ülke arasında 126. sırada yer almaktadır. Erkek şiddetinin katlanarak devam ettiği, kadınların tacize, tecavüze uğradığı bu topraklarda, 2013’ün ilk on ayında erkekler 842 kadını öldürdü, 148 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi. 170 kadını yaraladı, 123 kadın ve kız çocuğuna taciz etti. Gücünü sistemden alan, AKP’nin cesaretlendirdiği ve derinleştirerek sürdürdüğü bu zihniyet; AKP’nin eril yargısıyla haksız tahrik indirimi alarak, serbest bırakılıyorlar. AKP’nin ve yüz yıllık erkek egemen devletinin kadın düşmanı politikaları her gün beş kadını öldürmeye devam ediyor.

CIMG1795

Biz kadınlar! Eşitlik olmadan özgürlüğün, özgürlük olmadan eşitliğin olmayacağını, bir bütün olmadığı sürece gerçek bir özgürlükten söz edilemeyeceğini biliyoruz. Her gün onlarca kadın cinayeti işlenirken, yüzlerce kadın tacize ve tecavüze uğrarken, 4+4+4 eğitim sistemiyle eve kapatılan kız çocuklarının ve çocuk gelinlerin sayısı her gün artarken, kıyafeti nedeniyle kadınlar işlerinden olurken, erkek şiddeti ile hayatını kaybeden binlerce kadın varken, “kadın istihdam paketi” adı altında kadınlar evlere ve toplumsal cinsiyet rollerine hapis edilerek Kadınların esnek, güvencesiz, ucuz iş gücü olmalarını sağlanırken ve bunun için taşeronlaşma yaygınlaştırılırken,, kürtaj hakkı kadınların elinden alınırken, kaç çocuk doğurulacağına 3 ile 5 arası talimatı verilirken, kızlı – erkekli aynı evde kalınmasına Başbakan karar verirken, hamile kadının sokağa çıkması ‘ahlaksızlık’ olarak nitelendirilirken, siyasal İslam’ın iktidarda kalma mücadelesini besleyen birer araç olmaya baş kaldırıyoruz.

CIMG1779

Biz kadınlar! Kadın katliamlarının hesabını soracağız, hukuksuz yargılama süreçlerinizin takipçisi olacağız, bizleri eve hapseden erkek egemenliğine mahkûm eden yasalarınıza itaat etmeyeceğiz, bizden gasp etmeye çalıştığınız hayatlarımızın ve haklarımızın sonuna kadar peşinde olacağız. Bu topraklarda yaşayan kadınlar olarak eşitlik ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz. En korktuğunuz yerde, sokakta meydan okuyoruz, sokakları terk etmeyeceğiz.

CIMG1803

Biz gezi direnişinin ön saflarında yer alan “direnen” kadınlar olarak diyoruz ’ki; bize dayatılmak istenen baskı ve zorbalıklara, boyun eğmeyeceğiz. AKP’ye ve Kadın Düşmanlığına Karşı Susmuyoruz. Meydan Okuyoruz Diyerek Birleştik, Dayanışmayı Büyüttük ve Bugün Bu Meydanı Doldurduk. BU DAYANIŞMAYI VE MÜCADELEYİ BÜYÜTEREK SÜRDÜRECEĞİZ…

CIMG1811

Başbakana sesleniyoruz! Bedenimizden, Emeğimizden, Hayatımızdan, Kılık Kıyafetimizden, Kızlı-Erkekli oturmamızdan “SANANE” ARTIK SUS! Çünkü artık kadınlar konuşacak; Mahallelerden, Üniversitelerden, İşyerlerinden, Parklardan,Kadınlarla Birleşik Bir Mücadeleyi Örecek…

Yaşasın Kadın Dayanışması, Yaşasın Mücadelemiz!”

CIMG1798

CIMG1818

CIMG1845

CIMG1866

CIMG1886

CIMG1890

CIMG1760

CIMG1895

CIMG1899

CIMG1901

CIMG1911

CIMG1860

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*