Anasayfa » DÜNYA » Kadınlar Nepal’de de eylemde

Kadınlar Nepal’de de eylemde

Hindistan’dan sonra Nepal’de de kadınlara yönelik şiddete karşı eylem başladı. Bir kadının polis tarafından gasp ve tecavüz edilmesinin ardından başlayan eylem 10. gününde

Nepal’de bir kadının polisler tarafından tecavüze uğraması ve gasp edilmesi ile kadınlara yönelik şiddete karşı kadınlar 10 gündür başbakanlık önünde eylem yapıyor.

Kadınlara karşı işlenen suçların cezalandırılmasını ve kadınların korunmasını talep eden kadınlar, hükümet karşıtı sloganlar atıyor.

Başbakan Baburam Bhattarai’nin konutunun bulunduğu Katmandu’nun lüks semti Baluwatar’ı İşgal Et Kampanyası çağrısı yapan Nepalli kadınlar, hedef olarak zengin semtlerini seçiyor.

Baluwatar’ı İşgal Et eylemcileri arasında insan hakları aktivistleri, ev emekçisi kadınlar ve gazeteciler yer alıyor. Eylemciler, gasp edilen, öldürülen, kaçırılan ve tecavüze uğrayan kadınların fotoğraflarını da taşıyor.

Eyleme katılan kadınlardan biri, isminin açıklanmaması için Sita Rai rumuzunu kullanıyor. 21 yaşındaki kadın, Suudi Arabistan’dan başkente döndüğünde havaalanında bir polis tarafından gasp edildiğini ve tecavüze uğradığını belirtiyor.

Ancak polis yığınağı, kadınların Baluwatar’a girmesine ve başbakanlık konutu önünde geniş katılımlı eylem yapmasına engel oluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*