Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kadınlar bir çok şehirde sokağa çıktı

Kadınlar bir çok şehirde sokağa çıktı

Katledilen Pınar Gültekin için birçok şehirde sokağa çıkan kadınlar, ‘Kadınların öldürülmesine geçit verenler, katillerine haksız tahrik indirimi verenlerdir’ diyerek, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi

Muğla’da katledilen Pınar Gültekin için tek ses olan binlerce kadın, pek çok şehirde sokağa çıktı. Kadınlar kaldırılmak istenen İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekerek, katilamlara sessiz kalmayacaklarını belirtti.

İstanbul

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy Eminönü iskelesi önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto etti.

“Pınar Gültekin isyanımızdır, bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesini uygula” ve “Kadın cinayetlerini acil önle” pankartı taşındığı eylemde, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Katledilen kadınları isyanımızdır”, “Yasta değil isyandayız” ve “Kadınlar hep birlikte güçlü” dövizleri taşındı. Öte yandan “Erkek devleti yıkacağız”, “Erkek adalet kadınları öldürüyor”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atılırken, kadınlar katliamlara karşı sık sık alkış çalarak tepki gösterdi.

Eyleme, Halkların Demokratik Partisi(HDP) Milletvekilleri Dersim Dağ, Muazzez Orhan da katıldı.

Yapılan eylemde katledilen kadınların tek tek ismi okunarak “burada” denildi. Bunun yanı sıra kadınlar, hep bir ağızdan “Hayatlarımızdan, hayallerimizden, haklarımızdan, eşitlikten, özgürlüğümüzden, geleceğimizden ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” dedi.

Burada son bulan eylemden sonra kadınlar Khalkedon Meydanı’na kadar yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyeceğini söyleyen polis ile kadınlar arasında tartışma çıktı. Kadınların ısrarı üzerine polis yürüyüşe engel olamadı. Ardından kadınlar pankart ve dövizlerin açarak yürümeye başladı. Kadınlar yürüyüş boyunca sık sık, “Jin Jiyan Azadi” sloganı atarak alkışlara katliamları protesto etti.

Khalkedon Meydanı’na kadar yürüyen kadınlar daha sonra burada basın açıklaması düzenledi. Açıklamada platform adına söz alan İrem Gerkuş, kadın cinayetlerinin politik olduğunu ifade etti. Bir kadının daha erkek tarafından işkence uygulanarak katledildiğini söyleyen Gerkuş, erkek şiddetinin münferit olmadığını dile getirdi. Salgın günlerinde iktidarın aldığı ilk kararlardan birinin 6284 sayılı kanunu askıya almak olduğunu aktaran Gerkuş, “İktidar, kadın cinayetlerinin sorumlusudur, failidir. Pandemiyi fırsata çevirmeye çalışıp infaz yasasıyla şiddet faillerini kadınların yanına geri gönderen iktidar erkek şiddetinin sorumlusudur, failidir. Çocuk istismarına af getirmeye çalışan iktidar, çocuk istismarlarının sorumlusudur, failidir! İstanbul Sözleşmesi’ni hedef gösteren, uygulamayan, kaldırmaya çalışan bu iktidar yaşadığımız her türlü erkek şiddetinin sorumlusudur, failidir” diye konuştu.

İzmir

İzmir’de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri, Gültekin için Alsancak Semti’nde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda katıldı. Kadınlar adına açıklamayı Hilal Susuz yaptı.

“Biz katili tanıyoruz, bu cesareti nereden aldığını, daha ilk ifadesinde Pınar’ı itibarsızlaştırmayı nereden öğrendiğini çok iyi biliyoruz” diyen Susuz, “Daha önce defalarca karakollarda, duruşma salonlarında karşımıza çıktı. Kadınların böyle eziyet edilerek öldürülmesine geçit verenler, kadın katillerine iyi hal ve haksız tahrik indirimi verenlerdir. Kadın cinayetlerini durdurmak için hiçbir önlem almayan, kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesini ise tartışmaya açanlardır. Açıkça söylüyoruz, kadın düşmanı politikaları üretenler, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır. Daha önce defalarca söyledik, yine söylüyoruz: Katilleri değil kadınları koruyun. Kadınlar istedikleri gibi yaşayacak. Pınarları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi’dir. Uygulayacaksınız” şeklinde konuştu.

Susuz, İzmir’de darp edilerek gözaltına alınan kadınların derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Ankara

Ankara Kadın Platformu ve Kadın Meclisleri basın açıklaması yaptı. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen binlerce kadın Gültekin’in katledilmesini kınadı. Açıklama öncesi polislerin geniş güvenlik önlemleri alması ve çevrede durakta otobüs bekleyen yurttaşları alandan uzaklaştırması dikkat çekti.

Ankara Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Pırıl Kurtdere, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların uzun zamandır mücadele sonucu elde ettiği bir kazanım olduğunu belirterek, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede en etkin yasa iken bunu uygulayacağınız yerde kaldırmayı düşünüyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesini hedef alıp Sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Sesimizin duyulması için daha kaç kadının ölmesi gerek? Bu kadın cinayetlerinin faili sadece öldüren erkekler değil, onca uyarımıza rağmen İnfaz Yasasıyla bu erkekleri salıverirken hiçbir önlem almayan, kadın örgütlerini görmezden gelen hatta bununla yetinmeyip kreminize eden yetkililerdir. Ama hayatlarımızı ailenin bütünlüğüne feda edilebilir görenler çok yanılıyor. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, birbirimizi yalnız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya niyetimiz yok, çok zamandır yok!” diye konuştu.

Adana

Adana’da Kadın Meclisleri üyesi kadınlar, katledilen Gültekin için Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaparak, AKP’yi İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya çağırdı. “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın Pınarları yaşatın. Pınar Gültekin için sessiz kalmıyoruz” pankartını ve “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” dövizleri ile Pınar Gültekin’in fotoğraflarını taşıyan kadınlar sık sık; “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” ve “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganlarını attı. Kadınların açıklamasına erkeklerde destek verdi.

AKP’ye “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın Pınarları yaşatın” diye çağrıda bulunan Kadın Meclisleri Üyesi Berfin Kılıç, kadın düşmanı politikaları üretenlerin; kadın cinayetlerinin suç ortağı olduğunun altını çizdi.

Hatay

Hatay Kadın Birlikte Güçlü Platformu, Gültekin için yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. Yürüyüşü engellenen kadınlar, Köprübaşı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada konuşan Hatay Kadın Birlikte Güçlü Platformu Üyesi Selver Büyükkeleş, artık yeter; yaşamak istediklerini belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’ne, 6284’e el uzatanlar bu katliamlara ortaktır. Eşit ve özgür yaşayabilmek için, kız kardeşimiz Pınar için, hepimiz için her yerde isyandayız. Buradan bir kez daha tekrarlıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284’ü uygulayın. Pınar Gültekin ve katledilen tüm kadınlar isyanımızdır, İstanbul Sözleşmesi’ni değil cinayetleri engelleyin” dedi.

Mersin

Mersin Kadın Platformu, Pozcu’da Gültekin için basın açıklaması yaptı. “Öldürülen kadınlar isyanımızdır”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Pınar Gültekin için isyandayız! Sokaktayız!” dövizleri taşınırken platformu adına konuşan Ceren İnan, konuştu. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu belirten İnan, “İktidar yıllardır gerektiği gibi uygulanması için mücadele ettiğimiz İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı tartıştıkça kayıp bedenlerimiz bulunamıyor. Bizi öldürenler bulunamıyor ya da bize şiddet uygulanmayan bir gün bulunamıyor. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı; bugün hayatta olacak olan Pınar ve daha yüzlerce kadın için gerçek adalet İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasıyla gelecek, biliyoruz” diye konuştu. İnan, “İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya çalışmak, uygulamamak biz kadınların hayatlarını ellerinden alıyor. Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadığı için buradayız. İstanbul Sözleşmesini uygulayın demek için buradayız. İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklama “Ölmek değil yaşamak istiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Yasta değil isyandayız” sloganlarıyla son buldu.

Kaynak: MA
Yeni Yaşam Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*