Anasayfa » KADIN » Kadına Yönelik Şiddet Raporu

Kadına Yönelik Şiddet Raporu

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından “Kadına Yönelik Şiddet Raporu”, Türkiye genelinde son 7 yılda 4 bin 190 kadının öldürüldüğünü ortaya koydu.

Rapora göre, 2011’in ilk 8 ayı içinde de 143 kadın öldürüldü. 76 kadın cana kast edilen saldırıya maruz kaldı. Katil zanlılarının yüzde 25’inin 18 yaşından küçük olduğu vurgulanan rapora göre 18-30 yaş arası zanlıların oranı yüzde 24, 31-40 yaş arası oranı yüzde 27, 51-60 yaş arası yüzde 18, 61-70 üstü yaş grubu oranı ise yüzde 6 oldu. 2011’in ilk 8 ayı içinde Türkiye’de yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarında her 100 kadından 16’sı cinsel şiddete uğradı. Fiziksel ve cinsel şiddet yaşamış kadınların yüzde 88’i, korku, ayıplanma, olayın duyulması endişesi, namus, dedikodu gibi gerekçeler nedeniyle, ne yakın çevresine ne derneklere ne de devlet kuruluşlarından birine başvurdu.

Raporda, ülkedeki siyasal, ekonomik ve toplumsal sorunların derinleşmesi, şiddetin meşrulaştırılması gibi nedenlerin cinayetlerin artmasına yol açtığı vurgusu ön plana çıkarken, kadına şiddetin artarak devam etmesinde egemen ataerkil yapının ve toplumun kurumlarında şiddeti olağan gören cinsiyetçi kültürün yeniden üretiminin büyük rol oynadığı vurgulandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*