Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kadın Emeği Platformu foruma çağırıyor

Kadın Emeği Platformu foruma çağırıyor

Kasım  ayında meclise gelmesi beklenen Kadın İstihdamı Paketi’ne karşı DİSKKESK,TTB‘nin çağrısıyla yapılan toplantılarda kurulan Kadın Emeği Platformu,  Ankara’da 17 kasım pazar günü bir forum düzenliyor. Forum saat 13.00-18:00  saatleri arasında  TÜM BEL-SEN Genel  Merkezinde yapılacak.  İlk forum 2 kasımda İstanbul’da yapılmıştı.

Aralarında İşçi Kadın Meclisi,  sendika siyasi parti ve kadın örgütlerinin bulunduğu Kadın Emeği Platformu’nun yapacağı forumun çağrı metni:

“AKP’nin İstihdam Paketi: Kime Müjde!”

Ekim ayı başında basına yansıyan Kadın İstihdamı Paketi kadın örgütlerine ve sendikalara sorulmadan kapalı kapıla ardında hazırlanıyor. Basına yansıdığı kadarıyla doğum izinlerinin artacağı, kadınlara doğum sonrası, yarı zamanlı çalışıp tam maaş ve prim ödemesi yapılacağı, kadınlara pek çok seçenek sunulacağı ve bu paket sayesinde kadınların istihdama katılacağı savunuluyor.

Ancak 11 yıllık AKP iktidarı boyunca uygulanan politikalardan yaşayarak gördük ki, asıl amaç nüfusun genç kalması, sermayenin uzun vadede ucuz işgücü kaynağının garanti altına alınması ve kadın emeğinin daha da ucuz ve güvencesiz biçimde piyasaya sunulması. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in “… Herkes rahat olsun. Paket açıklandığı zaman önce iş dünyası ve özel sektör bize teşekkür edecek…” sözleri yasanın aslında tamamen sermayenin çıkarları gözetilerek hazırlandığını gösteriyor.

Hazırlanan pakette kadınların payına evdeki eş, çocuk ve yaşlı bakımını aksatmadan ucuz, esnek ve güvencesiz, sendikasız çalışmak düşüyor. Özel İstihdam Büroları aracılığı ile kadın emeğinin sömürülmesi meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Bu nedenle DİSK-KESK-TTB’nin çağrısıyla birçok kadın örgütü, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinden kadınların bir araya gelerek oluşturduğumuz “Kadın Emeği Platformu” tüm kadınları foruma davet ediyor.

Yasanın çıkması halinde çalışma hayatında karşımıza çıkacak zorluklar, engeller, hak gaspları ve mücadele yöntemlerini konuşacağımız ve bir sonuç bildirgesiyle program açıklayacağımız forum 17 Kasım 2013 Pazar günü, 13:00-18.00 saatleri arasında Tüm Bel Sen Konferans Salonunda yapılacaktır.

TARİHİ : 17 Kasım 2013 Pazar
SAATİ : 13.00-18.00
YERİ : Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Konferans Salonu
ADRES : Sümer 2 Sokak No: 29/7 Kat:4 Kızılay / ANKARA

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*