Anasayfa » 8 Mart » Kadın cinayetlerine karşı acil eylem!

Kadın cinayetlerine karşı acil eylem!

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubunun çağrısıyla bugün saat 13:00 da yüzlerce kadın Tünel Meydanı’nda toplanarak Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Tünel’de toplanıp “Güldünya, Ayşe, Özgecan isyanımız büyüyor” pankartı arkasında yürüyen yüzlerce kadın, kadın  cinayetlerini, erk devlet anlayışını ve ‘iç güvenlik’ yasasını protesto ederek yürüyüşe geçti.

2015-02-22 13.36.35

Eylemde  sık sık;

”Jin Jiyan Azadi”

”Boşanmayı Değil Cinayeti Engelle”

”Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet”

” Aile Değil Kadınız ,Yasta Değil İsyandayız”

“Fıtrat cinnet dediniz kadınları katlettiniz” şeklinde sloganlar atıldı.

2015-02-22 13.42.39

Galatasaray Meydanı’ na yürürken  oturma eylemi yapıldı, ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına Türkçe olarak Öznur Subaşı, Kürtçe olarak ise Feride Eralp okudu.

Özgecan’ın katledilmesinin ardından kadın cinayetlerinin tekrar gündeme geldiği ve birçok söz söylenmesine rağmen   bu cinayetlerin sorumlularının cezalandırılmadığı dile getirildi.

Kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler karşısında erkeklerin sırtının sıvazlandığı belirtilerek iyi hal indirimi uygulamaları teşhir edildi.

Açıklamanın sonunda kadına yönelik taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı talepler sıralanarak “İç güvenlik paketi kadınların da güvensizliğidir”denilerek basın açıklaması sonlandırıldı .  Kadınlar, eylemi sonlandırırken KESK’in yapacağı oturma eylemine destek olma çağrısında bulundular

2015-02-22 14.05.22

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*