Anasayfa » DÜNYA » Kaddafi “ölü ele geçirildi”

Kaddafi “ölü ele geçirildi”

Dünya Libya lideri Muammer Kaddafi‘nin iktidarı ele geçiren Ulusal Geçiş Konseyi güçlerince yakalanması ve öldürülmesi haberiyle çalkalanıyor. Libya’daki Kaddafi karşıtları sokaklara dökülerek kutlamalar yaparken dünya liderlerinden de peş peşe açıklamalar geldi. Kapitalist hükümetler Kaddafi’nin ölümüyle “Libya’da yeni bir dönemin başladığı” şeklindeki açıklamalarla ve özgürlük, barış, demokrasi kelimeleriyle süslü söylemlerle “kutlamaya” katıldılar.

Bilindiği üzere Libya, dünyanın en kaliteli petrol rezervlerine sahip ülkesi. Ülke ihracatının yüzde 95’ini oluşturan petrol ve doğalgazdan yılda 120 milyar dolar gelir elde ediliyor. Yıllarca petrol gelirleri Kaddafi ve çevresindeki bir avuç elitin ve ülkede fink atan yabancı komisyoncuların cebine giderken ülke yoksulluk batağına saplandı. Kaddafi yıllarca kendisine bağlı aşiret üyelerini nemalayan maddi yardım sistemiyle ülkeyi yönetmeyi başarmıştı. Öte yandan isyan öncesinde Libya, yüzde 50’yi bulan genç işsizler oranıyla bu kategoride dünyada ilk sırada geliyordu.

Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanan iç savaş ülkeyi daha da kötü koşullara soktu. Yedi ay süren iç savaşta resmi rakamlara göre yaklaşık 30 bin insan öldü, 50 binden fazla insan yaralandı, 700 bin kişi komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Libya’nın zaten zayıf olan altyapısı iç savaş ve Nato bombaları sonucu iyice harabeye döndü. 

Tüm bu Nato müdahalesi destekli iç savaş ve iktidar değişikliği Ortadoğu’daki «Arap Baharı» rüzgarı arkaya alınarak gerçekleştirildi. Tek adam diktatörlüğünün yerine toplumsal temeli daha güçlenmiş bir burjuva diktatörlüğü yerleştirilmesi hedefiyle gerçekleştirilen operasyonun geleceği ise, Kaddafi’nin ölümünden sonra da oldukça belirsiz bir görünüm arz ediyor. Ülkenin doğu bölgelerindeki aşiret liderlerinin öncülüğünde yürütülen iç savaş sonrası Bedevi aşiretlerinin tümünün desteğini alacak bir liderlik yakın zamanda görünmüyor. Hemen tümü silahlanmış aşiretlerin yeni durumda liderlik ve eski konumlarını koruma rekabetinin barışçıl yoldan çözülüp çözülemeyeceği bir muamma. Geri tipte burjuva demokrasilerinin biçimsel ayakları olan anayasa ve meclis kurumlaşmalarının esamisinin dahi okunmuyor oluşu da cabası.

Kaddafi öldürüldü, Türkiye’de kullanılan kirli tabirle «ölü ele geçirildi». 42 yıllık bir tek adam diktatörlüğü emperyalist bir müdahaleyle birlikte alaşağı edildi. Dinci-gerici birikimi yoğun, işbirlikçi bir iktidar onun yerini alacak. Sosyo-kültürel açıdan geri, kapitalist bir ülke olarak Libya yeni dönemde gücü yetenin gücü kendisinde toplayacağı bir geçiş dönemi ile karşı karşıya. Güçlü bir işçi sınıfı ve yoksul emekçilerin mücadelesi ve direnişinin olmadığı koşullarda, değişmeyen ise sadece petrol ile sınırlı olmayan geniş doğal kaynaklara sahip ülkenin üzerinde tepinilerek yağmalanması olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*