Anasayfa » BASINDAN » Kaddafi olsun olmasın Libya vazgeçilmez

Kaddafi olsun olmasın Libya vazgeçilmez

JALE ÖZGENTÜRK – 23/02/2011 – Radikal

Libya Türk müteahhitlerinin gözlerini yurtdışına açtıkları ilk pazar. Zengin kaynaklara sahip ülke Türkler için hala vazgeçilmez.

Bugün dünyanın birçok ülkesinde inşaat yapan Türk müteahhitleri için Libya’nın özel bir anlamı var. Türk müteahhitleri dünyaya ilk kez 1972’de Libya’dan açıldı. İlk adımı Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya (STFA) attı. Türkiye bu dönemde toplam 20 milyar dolara yakın gelir elde etti. Ancak daha sonra Locerbie faciası ile Batı’yla ilişkileri kopan Libya’ya uygulanan ambargo Türkiye ile ilişkileri de kopardı. İlk ‘alacak krizi’ de bu ülkeyle yaşandı.

Libya ile Batı arasında yeni dönem 2003’te başladı. Muammer Kaddafi’nin özür dilemesiyle terörist ülke listesinden çıkarılan Libya, birden Batı’nın gözdesi oldu. Kaddafi’nin çadırı New York’tan İtalya’ya birçok Batı ülkesine kurulurken, Almanya Başbakanı Angela Merkel’den İtalya Başbakanı Berlusconi’ye kadar birçok güçlü devlet adamı da Libya’nın konuğu oldu.

Batı’nın ilgisi nedensiz değildi tabii ki. Libya’nın 1.5 trilyon metreküplük doğalgazı, 50 milyar varil petrol rezervi bulunuyor. Yüzölçümü Türkiye’nin iki katı olan ülkenin toplam nüfusu 6.5 milyon. Çok genç bir nüfusa sahip olan Libya’da ortalama yaş 23. Kişi başına düşen gelir 14 bin dolar.

Libya’nın Türkiye ile ilişkileri de son birkaç yılda hızla gelişti. Müteahhitler yine rotalarını Rusya’dan sonra Libya’ya çevirdi. Rönesans İnşaat ülkeye hızlı giriş yapan firmalardan biriydi. İnşa ettiği alışveriş merkezini görmek için perakende sektöründen 100’e yakın temsilciyle gittiğimiz Trablus’taki gelişim gerçekten etkileyici idi.

Kentin Bağdat Caddesi’ne benzetilen lüks caddelerinden birinde Marks and Spencer, Mango gibi ünlü markaların mağazaları sıralanıyordu. Aynı caddede Türk markalarından Koton da yer alıyordu. Dün Koton’un sahibi Yılmaz Yılmaz’la konuştum. Mağazanın yurtdışındaki en verimli mağazalarından biri olduğunu söylüyor. Olaylardan sonra Libyalı ortağın kaçtığını söyleyen Yılmaz, “Ortak Beyrut’tan çıktı. Düne kadar mağazada yağmalama yoktu. Ancak bugün haber alamadım” diyor.
Libya’nın riskli bir pazar olmasına rağmen orta vadede çok önemli bir pazar olduğunu da ekleyen Yılmaz, “Çalkantı bir gün bitecek. Kaddafili ya da Kaddafisiz önemli bir ülke. Biz de öyle bakıyoruz” diyor.

Kaddafi, son yıllarda petrol gelirlerinin halka adaletli bir şekilde paylaştırılacağını söylüyor ve bu yatırımlarla halkına refah vaat ediyordu. Ancak bir kez daha ortaya çıktı ki insanın tek ihtiyacı yemek-içmek değil. Özgürlük, ekmek kadar, su kadar değerli…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*