Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » JİNHA Muhabiri Beritan Canözer Tahliye Edildi

JİNHA Muhabiri Beritan Canözer Tahliye Edildi

Haber takibi sırasında, “Heyecanlı” olduğu için gözaltına alınan ve tutuklanan JİNHA muhabiri Beritan Canözer hakkında bugün (29 Mart) Diyarbakır Adliyesi’nde 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye kararı verildi

beritan-canözer-manset

Haber takibi sırasında ‘heyecanlı’ olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanan, 19 Aralık 2015 tarihinden bu yana tutukluluğu süren  JİNHA muhabiri Beritan Canözer’in ilk duruşması Diyarbakır Adliyesi’nde 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkemede ilk olarak savcılık tarafından tahliye istendi. Ardından mahkeme heyeti kararı oylayarak Beritan Canözer’in tahliyesine karar verdi.

Can Dündar: Beritan davasına bizde şahidiz demeye geldik

Tutuklu Jinha muhabiri Beritan Canözer’in Diyarbakır Adliyesi’nde görülecek ilk duruşması için Haber Nöbeti davaya çağrı yapmıştı. Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda gazeteci ve milletvekili adliye önünde bir araya geldi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Can Dündar, “Bir gazetecinin içeride olması hepimizin tutsak olduğu anlamına geliyor. Bu meslek onurumuzdur, Beritan davasına bizde şahidiz demeye geldik” dedi. Can Dündar, “SEGBİS adaletsiz bir uygulamadır. Yargılanan herkesin hakim karşısına çıkması gerekiyor. Biz burada omuz vermeye geldik, bizde aynı dönemlerden geldik. Bize destek olanlara şükran borcumuz var” diye kaydetti.

Çalışma alanlarımız cezaevleri, mahkemeler değildir

Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nden (ÖGC) Hakkı Boltan, Beritan’ın özgürlüğü için bir araya geldiklerini belirterek, “Beritan şahsında tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecilerin çalışma alanları cezaevleri, mahkemeler değildir. Bu dayanışma bunun için çok önemli. Tüm gazeteciler serbest bırakılana kadar mücadele edeceğiz” diye kaydetti.

Jinha, Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*