Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Jin jiyan azadi, Biji biratıya gelan

Jin jiyan azadi, Biji biratıya gelan

Türkiye‘de son günlerde tırmandırılmak istenen ırkçı ve şovenist saldırganlığa ve Van‘da meydana gelen depremin özellikle kadın ve çocukları etkileyen boyutuna dikkat çekmek için bu gün Adana Kadın Platformu bileşenleri bir basın açıklaması eylemi gerçekleştirdi.

Saat 13:30‘da İnönü Parkda “Oh olsun deme ırkçılığa dur de”, “Wan Ne Bexwediye” pankartı altında bir araya gelen kadınlar, “Deprem değil kapitalizm öldürüyor”, “Deprem Erciş‘de devlet nerede”, “Yaşasın hakların kardeşliği” dövizleri taşıyarak gerçekleştirdikleri eylemde halktan toplanan onlarca vergi kaleminden biri olan deprem vergisinin, Van’da kara kışın arifesinde, evsiz, aç ve kış şartlarına karşı sokakta savunmasız binlerce insan yardım beklerken nereye harcandığının hesabı soruldu.

Okunan basın açıklamasında “Depremin olduğu saatlerde ATV de program sunan Müge Anlı ve Haber Türk kanalının sunucusu Duygu Canbaş‘ın ırkçı, kin ve nefret dolu cümlelerini bizde nefretle kınıyoruz.

Yüzlerce insanımızın öldüğü ve göçük altında kurtarılmayı beklediği günlerde böylesi açıklamalar yapmak nasıl bir insanlıktan vazgeçiştir. Özellikle depremin en fazla kadınları vurduğu ve en fazla mağduriyeti kadınların yaşadığı bir durumda kadınlar tarafından bu açıklamaların yapılması ise hem cinsine hem insanlığına ne kadar uzaklaştığını gösterir. Bu felaketten sevinç duyan ruh hali çok açık ki ırkçılıktır.
Deprem gündüz saatlerinde olduğu için kadın ve çocuk ölümleri çok daha fazla. Ayrıca sağlık hizmetleri yetersiz olduğu için tedavi hizmetleri de aksamakta. Başbakanı savunmacı açıklamalar yapmak, depremzedelere gaz bombaları atmak yerine arama, kurtarma ve yardım seferberliğine çağırıyoruz. Ayrıca ilk gün bu yana Adana‘da faaliyet yürüten kurumlar ve Adana Kadın Platformu olarak da Van Halkıyla dayanışmak için yardım kampanyası başlattığımızı bir kez daha bu vesileyle duyurmak istiyoruz.” Sözlerine yer verildi.

Eylem “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Jin jiyan azadi”, “Biji Biratıya Gelan”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları ile sonlandırıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*