Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İzmir’de direniş çadırlarına şafak saldırısı

İzmir’de direniş çadırlarına şafak saldırısı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, çadırların direnişçilerce kendi elleriyle teslimine yönelik utanmaz teklif için dün direnişçilerin kendi aralarında belirledikleri 8 kişilik heyetle makamında bir görüşme yapmıştı. Vali Toprak heyetle yaptığı görüşme sırasında, “protestolarını yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini, ancak çadırların gerek turizme gerekse EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini” söyleyerek bunun sonlandırılmasını istemişti.

Bu sabah saat 06:30’da Birinci Kordon Gündoğdu Meydanı’nın yanındaki çadırlara şafak operasyonu yapıldı. İki TOMA aracı, yüzlerce çevik kuvvet polisi ve sivil polis ekipleriyle alana gelen devlet güçlerinin megafonla saldırı duyurusu yapmasının ardından toplanmaya başlayan direnişçiler de insan zinciri oluşturdu, çadırları kaldırmayacaklarını belirttiler.

Coplu polislerin bir kısmı eylemcileri gözaltına alırken, diğer polisler de kurulu çadırları söktü. Gözaltına alınan direnişçiler polis otobüsüne bindirilip emniyete götürüldü. Sökülüp yol kenarına atılan çadırlar da gelen bir kamyonete yüklenerek yine emniyete götürüldü.

İlk elde yaklaşık 70 kişiyi gözaltına alan polis daha sonra elindeki listeye göre gözaltı yapmaya başladı. İzmir Barosu’ndan Özkan Yücel’in verdiği bilgiye göre 20 kişi gözaltında alınmış durumda.

Gündoğdu Platformu çadırlara yönelik saldırıya ilişkin saat 11.00’de Konak Sümerbank önünde basın açıklaması gerçekleştirecek. Yaşanan saldırıyı aktaracak platform bileşenleri ayrıca akşam 18.00’de yine Gündoğdu Meydanı’nda toplanmaya çağırıyorlar.
izmir_saldiri2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*