Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İzmir’de 106. hafta: KHK ve ihraçlara karşı 24 Mayıs’a çağrı

İzmir’de 106. hafta: KHK ve ihraçlara karşı 24 Mayıs’a çağrı

Emekçilerin ihraçlara karşı eyleminde “İşimize geri dönene kadar sokakta olmaya devam edeceğiz” vurgusuyla KESK’in 24 Mayıs mitingine çağrı yapıldı.

KESK İzmir Şubeler Platformu’nun OHAL, KHK ve ihraçları protesto etmek için her Çarşamba günü Karşıya İş Bankası önünde yaptığı oturma eylemi ve basın açıklaması bu hafta da devam etti.

Saat 18.30’da bir araya gelen emekçiler “İşimize geri dönene kadar sokakta olmaya devam edeceğiz” vurgusuyla 24 Mayıs mitingine çağrı yaptı.

Oturma eylemi yapıldıktan sonra basın açıklamasını Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç okudu. 995 gündür ihraçlara karşı adalet arayışlarının sürdüğünü hatırlatarak söze başlayan Kılıç, hukuksuz ve keyfi bir şekilde, hiçbir kural tanınmadan işlerinin ellerinden alındığına dikkat çekti.

Nazi Almanya’sında yaşananları hatırlatıyor”

“İhraç kararlarımızın üzerinden 2 yıl 9 ay geçmesine rağmen hâlâ dosyalarımızın incelenmemesi hukuksuzluğun tekrar tekrar bize yaşatılmasıdır” diyerek bu kuralsızlığın devam ettiğine işaret eden Kılıç, ellerinden alınan diğer haklara da şu ifadelerle dikkat çekti: “Mesleklerimizi sürdürmemizin engellenmesi, diplomalarımızın işlevsiz kılınması, pasaportlarımızın iptal edilmesi, yurttaşlık haklarımızdan olan seçme/seçilme haklarımızın elimizden alınarak sosyal ölü haline getirilmek istenmemiz 1940’lı yıllarda Nazi Almanya’sında yaşananları bizlere hatırlatmaktadır.

Gaziemir Şehit Uğur Palancı Ora Okulunda öğretmenlik mesleğini sürdürürken KHK zulmüne uğrayan 4 çocuklu Eyüp Cabbar’ın yaşadığı travmaya ve hukuksuzluğa kalbi dayanamayarak 17 Mayıs’ta yaşamını yitirdiğine değinen Kılıç, bunun sorumlularının işlerini ellerinden alanlar olduğunu dile getirdi.

24 Mayıs çağrısı

OHAL İnceleme Komisyonu’nun eliyle devam hukuksuzluğun bir kez daha teşhir edildiği açıklamada, “KESK olarak 24 Mayıs’ta KHK’lere, ihraçlara, güvencesizliğe karşı haklarımıza birlikte sahip çıkmak için Çalışma Bakanlığı önünde olacağız” denilerek bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*