Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İzmir’de 1 Mayıs alanı hıncahınç doldu

İzmir’de 1 Mayıs alanı hıncahınç doldu

1 Mayıs İzmir’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Binler de işçi ve emekçi 1 Mayıs’ı kutlamak için Gündoğdu Meydanı’nda buluştu. İşçi düşmanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu işçilerin öfkesinden kurtulamadı.

İzmir’de DİSK, Türk-İş, KESK, Hak-İş, Kamu-Sen ve Memur-Sen öncülüğünde hazırlanan 1 Mayıs kutlamaları 3 koldan yürüyüşle başladı. Alsancak limanından gelen Türk-İş, Konak eski Sümerbank önünden KESK ve Basmane meydanından gelen DİSK’in oluşturduğu kortejler renkli görüntülere sahne oldu. Saat 10.00’da yürüyüş kolarında toplanmaya başlayan işçi ve emekçiler, kortejler oluşturarak yürüyüşe başladı. Alana ilk olarak Türk-iş’in bulunduğu kol, ardından DİSK ve reformist partilerin bulunduğu kollar alana girdi. KESK ve devrimci kurumların bulunduğu yürüyüş kolu alana en son giriş yapan kol oldu. Her sene olduğu gibi sendika ağları devrimciler alana girmeden miting programını başlattı.

DPG ve DP okurları da KESK’in bulunduğu yürüyüş kolunda “Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın proletarya sosyalizmi!” yazılı Devrimci Proleter Gençlik pankartı ile yerlerini aldılar. Devrimci Proleter Gençlik kortejinden sık sık “TEKEL işçisi direniyor! Marmaray işçisi direniyor! Samatya işçisi direniyor! Zafer direnen işçilerin olacak!”, “Kahrolsun burjuva demokrasisi!”, “Sermayeye değil işçilere demokrasi!” sloganları atıldı. Devrimci Proleter Gençlik kortejine yürüyüş sırasında da işçi ve emekçilerden katılım oldu.

1 Mayıs mitingi yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. İlk kez diğer yıllara oranla güçlü katılım sağlayan BDP korteji ise, yürüyüşe Basmane’den gelerek katıldı. 1 Mayıs mitinginin yapıldığı Gündoğdu meydanı katılım yoğunluğu nedeniyle hıncahınç doldu. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingde 1 Mayıs 1977 yılında yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okundu. Ardından sendika temsilcileri sırayla söz aldı. İlk olarak DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla bir konuşma yaptı. Fazla “Sosyal adalet, eşitlik, bağımsızlık ve sendikal haklarımız için 1 Mayıs 2010′da, başta Taksim olmak üzere alanlarda omuz omuza mücadele ediyoruz” diye konuştu. Fazla, sosyal adalet ve özgürlük için sivil bir anayasa istediklerini belirterek, tüm çalışanların sendikal haklarının anayasayla güvence altına alınmasını istedi.

Kocaoğlu protesto edildi

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla’nın konuşmasını yaptığı sırada alana giren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, park ve bahçe işlerinde çalışan taşeron işçiler tarafından yuhalanarak protesto edildi. Kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmemesine tepki gösteren işçiler, “Taşeron istemiyoruz, verdiğiniz sözleri yerine getirin” diyerek Kocaoğlu’na tepki gösterdi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı ise, bu yılki 1 Mayıs’ın işçi sınıfı için önemine işaret ederek, “Bugünün iki önemi var. Birincisi Taksim 32 yıl sonra emekçilere açıldı. Taksim alanının adı bundan sonra 1 Mayıs alanı oldu. İkincisi ise, siyasi fikirlerindeki farklılıklara rağmen tüm kesimler bu yıl 1 Mayıs’ı alanda kutluyor” diyerek söze başladı. Kundakçı, AKP hükümetinin sendikasızlaştırma çabalarını da eleştirerek, “Taşerona karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Tekel işçilerinin hak arama mücadelesi yolumuzu açtı. Tekel işçilerinin açtığı bu yoldan inatla yürüyeceğimize bu alandan söz veriyoruz. AKP hükümeti de üzerine düşeni yerine getirmeli ve sendikasız çalıştırmaya karşı ciddi tedbirler almalıdır” diye konuştu. Son olarak konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam, AKP hükümetinin 8 yıllık icraatlarında işçi ve emekçileri hedef seçtiğini vurgulayarak, işçi ve emekçi sınıfının ortak mücadelesiyle baskılara karşı direnişin yükseltileceğini kaydedetti. Açıklamaların ardından Onur Akın ve Grup Yeldeğirmeni şarkılarıyla kitleyi coşturdu. Halaylar çekerek 1 Mayıs’ı kutlayan kitle, daha sonra dağıldı.

Sendika ağalarının konuşmalarında genel olarak AKP karşıtlığı ve barış vurgusu ön plandaydı. Sandık ve seçim vurgusu ise konuşma yapan sendika ağaları tarafından sık sık yapıldı. Sendika ağalarının konuşması sırasında kürsünün önüne gelen Devrimci Proleter Gençlik korteji sık sık “Kürsü ağalara değil kürsü işçilere!” sloganını haykırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*