Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İzmir Orman yangınları ile ilgili açıklama

İzmir Orman yangınları ile ilgili açıklamaSon dönemlerde artan orman yangınlarına sürekli dikkat çeken Ekoloji Birliği, bugünkü açıklamasında bir kez daha “yetkililer tarafından gerekli önlemlerin alınmadığı” eleştirisinde bulundu. Açıklamasında daha önce de konuyla ilgili çağrılarda bulunduklarını hatırlatan Ekoloji Birliği, yangın sonrası yetkililerin yaptığı açıklamaları ise ciddiyetsiz bulduklarını belirterek, “Sorumlular yargılanmalı, Bakan istifa etmeli.” dedi.

İzmir’deki orman yangınları sonrası Ekoloji Birliği adına eş sözcü Coşkun Özbucak tarafından basına yapılan açıklama şöyle:

İçimiz yanıyor!

Son dönemlerde yaşanan orman yangınları nedeniyle içimiz yanıyor. Devlet yetkilileri önlem aldıklarını söyledikçe yangınlar çoğalıyor.

Yaptığımız uyarı ve basın açıklamalarımızda da belirttiğimiz önlem önerilerimizin hiçbiri uygulanmadı. Bir–iki helikopterle, bir kaç itfaiye aracıyla devasa yangınların önlenemeyeceği bilinmesine rağmen, yetkililer inadına yangın uçaklarını kullanmamakta ısrarlılar.

Yangınlar için alınacak önlemler ve yangına müdahale özelleştirilemeyecek kamu hizmetidir. Yangınlarla ilgili sorumluluk şirketlere atılarak Bakanlık ve hükümet sorumluluktan kurtulamaz. Uçan kuştan da haberi olan hükümet asıl sorumlu olandır.

Yaptığımız öneriyi yeniden vurguluyoruz: Gerek merkezi iktidar, gerekse yerel yönetimler şimdiden kendi sınırları içindeki ormanların korunması için, ekipman ve çalışanlarına bu yönlü eğitimler vererek yangınlara hazırlıklı olmalı. Olası yangınların hızlı ve etkin bir biçimde söndürülebilmesi için karayolları bölge bakım merkezlerine benzer, orman yangınlarına yerel (bölgesel) müdahale birimleri oluşturulmalı ve buralarda en az bir yangın helikopteri veya uçağının bulundurulması sağlanmalıdır.

Sorumlular yargılanmalı, bakan istifa etmeli

Ancak yaşadığımız süreçte görüyoruz ki; önlem almak bir yana, yangınların büyümesi isteniyor görünümü var.

Yangınların yarattığı zararlar geri dönülemeyecek boyutlara ulaşmadan gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Yangın uçakları hemen seferber edilmelidir. “Biz yardım istemeyiz” büyüklük psikolojisinden kurtularak gerektiği halde komşuluk dayanışması gereği Yunanistan’dan destek istenmelidir.

Ekoloji Birliği olarak, sorumluların bulunması ve yargılanmasını istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanının istifa etmesi gerekiyor.

Yangın söndürüldükten sonra, soğutma ve temizleme işlemi bitirildiğinde yeniden ağaçlandırma çalışması başlatılmalıdır. Bu konuda Ekoloji Birliği bileşenleriyle sorumluluk almaya hazırız.

Yanan orman alanları kesinlikle imara açılmamalı, bu konuda belediyeler ve bakanlıklar kamuoyunu rahatlatacak açıklamalar yapmalılar.

Yeniden vurguluyoruz: Ormanı koruma ve yangına müdahale kamu görevidir. Özelleştirme yapılmamalı, yapılanlar iptal edilmelidir. TSK, THK ve özel şirketlerin yangın söndürme uçakları seferber edilmeli, onarılması gereken uçaklar onarılmalıdır. Yangınlara önlem amaçlı tam teçhizatlı bölgesel önlem merkezleri kurulmalıdır.

EKOLOJİ BİRLİĞİ

Yıkımın boyutu gizlenmektedir

“Yanan sadece ağaçlar değildir. Ormandaki tüm canlılar hayatını yitirmiştir. Ormanlar, havadaki karbondioksiti emip oksijen üretirler. Yaşam için hayati önemleri vardır. Yangının söndürülmesi konusunda ciddi hatalar olduğu anlaşılmaktadır. Yangın söndürmede daha etkili olacağı bilinen THK ve TSK uçaklarının kullanılmamış olması, en azından ağır bir sorumsuzluktur, eksiklik ve ihmaldir. Birçok ülkede kullanılan gece görüşlü helikopterlerin satın alınmamış olması, koruyucu önlem ve hazırlıkların yetersizliği de orman yangınına duyarlı bir ülke için bağışlanmaz bir eksikliktir.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde 2013’te çıkartılan bir yönetmelikle devreye sokulan “Orman görevli personelinin rotasyonu” nedeniyle bölgeyi, orman içi yol, patika vb. geçişlerini bilmeyen -bölgeye yabancı- görevlilerce, müdahalelerde bir çok eksiklikler, yanlışlık ve gecikmeler yaşanmıştır.

Yangınların, çoğunlukla rantı yüksek ya da olası maden sahalarında çıkması da üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu yangınların, gerçekten kasıtlı olup olmadığının çok iyi araştırılması gerektiğini, bundan önceki yangınlar gibi geçiştirilmemesi gerektiğini özellikle belirtiyoruz. Bunun takipçisi olacağız.

Bakan Pakdemirli, daha yangın tam söndürülmeden, yanan alanların ağaçlandırılacağından; ağaç dikmede Guinness rekorlar kitabına girmekten söz ederek, sorumluluğunu örtmeye çalışıyor. Oysa bir orman yüzlerce yılda yetişiyor. Ağaç dikmekle orman olmuyor. İçindeki tüm yaşamla birlikte orman bir ekosistemdir; tüm canlıların yaşam alanlarıdır. İklim yıkımına karşı en önemli varlıklarımızdır. Yanan, yok edilen ormanların tekrar eski halini alması yüzyıllar sürmektedir.

Yetkililer hesap vermelidir

Ormanlarımızın korunması,önceden koruyucu tedbirlerin alınmış olması ve yangın çıkması halinde en etkili söndürme yollarına hızla başvurulması daha önemlidir. Yanan/yakılan bölgede zarar gören üreticilerimizin, zeytin, üzüm bağları, meyve bahçesi; küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla ilgili zararları karşılanmalı; sulama altyapılarına ilişkin hasarlar giderilmelidir.

Gerek bu yangının çıkış nedeni gerekse söndürülmesindeki hata ve ihmaller bir an önce açıklığa kavuşturulmalıdır. Yetkililer hesap vermelidir. Başta bakan olmak üzere, yangında sorumluluğu ve ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında soruşturma ve Meclis araştırması açılmalıdır.

EGEÇEP olarak bu yangında zarar görmüş alanlar üzerinde olası madencilik, imara açılma vb gibi girişimlerin kesinlikle karşısında olacağımızın ve böylesi girişimleri engellemek için tüm gücümüzle mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz.”

EGEÇEP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*