Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İzmir Bozyaka Devlet Hastanesinde Grev

İzmir Bozyaka Devlet Hastanesinde Grev

İzmir Bozyaka Devlet Hastanesi SES üyeleri, ağır çalışma koşullarına karşı 2 günlük greve çıktı. Performansa dayalı ücret sistemi ve ‘kraldan çok kralcı hastane yönetimi’nin baskılarına, hastaların müşterileştirilmesi ve hastanelerin ticarethanye dönüştürülmesine karşı 2 günlük grev kararı alan sağlık emekçileri mesai saatlerini hastane önünde geçirdiler.

Greve katılarak destek veren İzmir SES şube Başkanı yaptığı konuşmada “Angarya çalışmaya, görev tanımı dışında görevlendirilmelere, çalışan sağlığı ve iş güvenliği önlemini almayan anlayışa, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete, geçici görevlendirme ile yapılan sürgünlere, performansa dayalı piyasacı sağlık sistemine teslim olmayacağız.” dedi 2012 yılında kurulan kamu hastaneleri birliği sistemiyle hastane kadrosunun değil bağlı olduğu ilin kadrosunda çalışan sağlık emekçileri, kurumlarının “uygun görmesiyle” geçici görevlendirmelerle o ilin herhangi bir yerinde çalışabilir. Yani her an evine 3 saatlik bir ilçede aniden çalışması “uygun” görülebilir. İş yerinde yalakalığı ve mobingi tavan yaptıran bu uygulama sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını zorlaştırmakta ve çalışanları yanlızlaştırmaktadır. Performansa dayanan çalışma sistemiyle zaten hak ettiği ücreti “ne kadar çok hasta o kadar çok para” anlayışına göre alan sağlık emekçileri insanca çalışma koşullarından uzakta daha çok hasta almak zorunda bırakılmaktadırlar.

Bu sistemde kendi içinde hastaların müşterileştirilmesini doğallaştırmaktadır. Çünkü bir sağlık emekçisi bir hastaya ne kadar çok ve pahalı malzeme, ne kadar çok ve pahalı tedavi uyguladıysa ve bu hastaların sayısı ne kadar çoksa ona göre “hakediş” adı altında bir ücret almaktadır. Bu aldıkları ücret ise hiyerarşik bir yapıya göre dağılmakta ve yine hastaların yüzünü bile görmeyen idareciler ve “hastane büyükleri” tarafından büyük bir kısmı “kadroya göre katsayı” “katsayıya göre hakediş” anlaşıyla alınmaktadır.

Bu sistem çalışanlar arasına nifak tohumları sokmakta, birbirleriyle rekabet içinde olmalarını ve hastaların ise “çok para getiren hasta” “az para getiren hasta” diye sınıflandırılmalarını kaçınılmaz kılmaktadır.

Hastenelerin ticarethane ve hastaların müşteri olmalarını yasallaştıran bu sisteme derhal son verilmelidir.

HASTANELER TİCARETHANE, HASTALAR MÜŞTERİ DEĞİLDİR!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*