Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İZELMAN Grevi engelleniyor

İZELMAN Grevi engelleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucu grev kararı alındı. Greve saatler kala CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Yüksek Hakem Kurulu İZELMAN ile ilgili kararını açıkladı. Karara göre işçiler greve çıkamayacak. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İZENERJİ için kararın da 29 Temmuz Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

Yüksek Hakem Kurulu’nun kararına tepki gösteren işçiler, dün sendika önünde toplandı. İzmir’de bulunan DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı Kani Beko ve beraberindeki heyet Genel-İş binasına geldi. Burada yapılan toplantı sonrasında Beko, sendika binası önünde işçilere açıklama yaptı. İşverenin Yüksek Hakem Kurulu’na başvurması üzerine itiraz ettiklerini belirten Beko, “İzmir Büyükşehir Belediyesi başvurusu ve Yüksem Hakem kurulu’nun kararı antidemokratik bir karardır. Bu olay İzmir Büyükşehir Belediyesi için yüz karası bir karardır. Grev hakkımız gasp edildi. Biz yarın bize karşı antidemokratik uygulamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni kınayacağız. Aynı şekilde Yüksek Hakem Kurulu’na karşı da eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Yüksek Hakem Kurulu dün akşam saatlerinde İZELMAN için açıkladığı kararda, işçilere rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin teklifini kabul etti. Belediye, yüzde 40 eksik maaş alan personele yüzde 12, yüzde 20 eksik maaş alana yüzde 10, yüzde 100 maaş alana da yüzde 8 zam oranı önermiş, sendika ise kademesiz herkes için ortalama yüzde 15 zam talep etmişti.

İZELMAN’da örgütlü Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu Şubelerin kararla birlikte greve çıkması engelleniyor. Ancak sendikalar yapacakları eylemlerle Yüksek Hakem Kurulu kararını protesto edecek. Sendika yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin Ankara’ya gitmesi bekleniyor.

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*