Anasayfa » DÜNYA » İtalya’da İşçiler Hayatı Durdurdu

İtalya’da İşçiler Hayatı Durdurdu

İtalya’da Sendikal Birliğin öncülüğünde sağlık ve eğitim işçileri greve çıktı. Öğrenciler de kendi talepleri ile okulları boykot ederek greve katıldılar.

İşçi sendikalarının çağrısıyla işçiler bugün greve giderken başkent Roma’nın ünlü Repubblica ile San Giovanni meydanları arasında yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte, hükümetin ve AB’nin izlediği ekonomi politikaları protesto edildi. Eğitim , sağlık alanlarında ve işçilerin maaşlarında yaşanan kesintilere karşı “kemer sıkmaya son” sloganları yükseldi. Greve farklı sektörlerden geniş katılım oldu. Ülkenin pek çok yerinde hayat durma noktasına geldi. Roma da 100 den fazla uçuş iptal edildi , otobüslerin % 80 ‘i çalışmadı ve diğer ulaşım ağlarında ki grev nedeniyle ulaşım aksadı.

Bir öğretmen yaşadıkları sıkıntıları şu sözlerle ifade ediyor ; mevcut hükümetin de önceki hükümetlerin izlediği yolu takip ettiğini belirterek, “Ne yapıyor? Sözleşmeleri bloke ediyor, maaşlarda kesinti yapmayı sürdürüyor. Çalışanların üstüne vergiler getirmeye devam ediyor. Bunlar bizim için kabul edilmez. Biz, eğitim ve sağlığın bir kamu hizmeti olarak kalmasını istiyoruz ama bunlar özelleştirilimeye devam ediyor” dedi.

Kapitalizm her zaman olduğu gibi ekonomik krizin bedelini işçilerin sahip olduğu haklara saldırarak kurtulma gayretinde. İşçileri daha fazla sömürerek güvencesizliğe ve savunmasız bir konuma götürmeye çalışıyor. Ama işçiler ekonomik krizin bedelini ödemeği redderek grev silahlarına sarılıyorlar. İşçiler en yaşamsal ihtiyaçlarını dahi mücadele ile kazanacaklarının farkındanlar ve tepkilerini hayatı durdurarak gösteriyorlar , göstermeye de devam edecekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*