Anasayfa » DÜNYA » İtalya’da Göçmen Katliami

İtalya’da Göçmen Katliami

İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında batan mülteci teknesi çevresinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar 111 ceset denizden çıkarıldı; 250 kişi ise kayıp. Yaklaşık 500 kaçak göçmeni taşıyan teknenin alabora olması sonucu ölü sayısının 300’ü bulmasından endişe ediliyor. Son 20 yılda 25 bin mülteci Akdeniz sularında hayatını kaybetti.

Uluslararası Göç Örgütü yetkilileri göçmen ailelerle yaptıkları ilk değerlendirmede gçömen ailelerin açıklamalarını kamu oyuyla paylaştılar. “Göçmenler bize yaklaşık 500 kişi olduklarını ve Lampedusa’ya yaklaştıklarında kıyıya sinyal göndermek için imkanları olmadığını anlattı. Sinyal için battaniyeleri yaktılar. Ateş yakmak için benzin kullandılar. Su ateşin yayılmasına neden oldu. Hepsi geminin bir tarafına doğru akın etti. Sonra da gemi alabora oldu.”

20 metre uzunluğundaki tekne, kıyıya 1 kilometreden az bir mesafe kala battı. Ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu belirtiliyor. Batan tekneden150 kişi ise sağ kurtarıldı. Olayın şokunu yaşayan göçmenler denizde bıraktıkları yakınları için gözyaşı döktü.

Lampeduda Belediyesi’nin kadın başkanı Giusi Nocolini, dün yaptığı bir açıklamada ağlayarak “Ne ölüler ne de canlılar için yer kalmadı… Bu korkunç bir şey, korkunç. Durmadan cenaze taşıyorlar” dedi.

Roma bugün bir günlük “ulusal yas” ilan etti. Tüm okullarda ve futbol şampiyonasının tüm maçlarından önce bir dakikalık saygı duruşu yapılacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*