Anasayfa » DÜNYA » İsviçre’de yeni yasalar gündemde

İsviçre’de yeni yasalar gündemde

İsviçre’de 24 Kasım’da halkoyuna sunulacak 3 yasa için siyasi partiler ve kitle örgütleri çalışmalarını başlattı. Yeni çıkacak yasaların halk aleyhine olanları hükümet tarafından şimdiden onaylandı.

Üç yasadan biri, yıllık otoban ücretlerinin 40 Frank’tan 100 Frank’a yükseltilmesi 87’ye karşı 107 oyla kabul edildi. İkinci yasa: Çocuklarina evde bakan ailelerin vergi indiriminden yararlanması teklifi ise yine hükümet tarafindan, 72’ye karşı 107 oyla reddedildi. Son olarak da ücretlerde adil dağılım, aynı işyerinde minimum ücret ile maksimum ücret arasındaki farkın 1/12’den fazla olmaması teklifi ise 130’a karşı 56 oyla reddedildi.

Yasalar hükümet tarafından bu şekilde onaylanırken, son haline 24 Kasım’da halkoylaması sonucu karar verilecek.

“Nasıl olsa istediklerini yapıyorlar” kanısında olan İsviçreliler bu tepkisini sandığa da yansıtıyor. Bazen seçimlere katılım %30’lara kadar düşebiliyor.

Devlet elindeki olanakları kullanarak kabul veya red edilen yasaların halkın yararına olduğuna kitleleri inandırabilir. Kitleler oylamalara kayıtsız kalabilir. Ama her geçen gün kazanılan hakların gaspedilmesi, ağırlaştırılan yasalar, artan vergiler bize gösteriyor ki burjuvazinin saldırıları durmayacaktır. Sistem ancak güçlü,örgütlü bir kitle hareketi karşısında geri adım atacaktır. Seçimleri de ilk etapta gücümüzü göstermenin bir aracı olarak kullanmamız gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*