Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İsviçre’de ölüm makinelerine karşı kampanya ve eylem
Paralı katiller şirketi Aegis'in İsviçre'de üslenmesine karşı Devrimci Proletarya'nın da etkin bileşeni olduğu kampanya ve gösteri örgütlendi. Eyleme 500 kişi katıldı.

İsviçre’de ölüm makinelerine karşı kampanya ve eylem

İsviçre Basel`de 16 Ekim Cumartesi günü İngiliz özel Askeri şirketi AEGİS`in yönetim merkezini İsviçre`ye taşımasi dolayısıyla, bu kanlı şirketi Protesto etmek için İsviçre`li sol grup ve Partiler ve Türkiye`li Devrimci demokrat çevrelerinde içinde olduğu yürüyüş düzenlendi.

Devrimci Proletarya olarak biz de bir kampanya biçiminde örgütlenen eylemin ön hazırlık sürecinin etkin bir bileşeni olduk. Eylem hazırlıkları kapsamında geniş bir afiş ve bildiri dağıtım çalışması yapıldı. Gazetelere hazırlanan ortak bildiri gönderildi. Youtube gibi video kanallarına hazırlanan bir dakikalik videolar eklendi. İnternette facebook vd. ortamlarda eylem çağrısı yapıldı. İsviçreli işçilerin ve kamuoyunun bu paralı katiller şirketinin gerçek niteliği üzerine bilgilendirilmesi önemliydi.

Eyleme yaklaşık beşyüz kişiye yakın bir katılım oldu. Basel kentinin en işlek caddelerinden başlayarak şirket binasının önüne kadar gerçekleştirilen yürüyüşte yer yer durularak okunan “Paralı asker firması burada ve heryerde kovulsun “ başlıklı bildirilerde bu katliam şirketlerinin savaş bölgelerinde işledikleri suçlar teşhir edildi. Okunan bildiride

“Aegis, Nato için savaş bölgelerinde hizmet veren diğer özel firmalardan bir tanesi. Bu firmalar ordunun üstlenmediği diğer görevleri üstleniyorlar.Bu görevler devlet yönetimleri tarafından bizzat veriliyor. Böylece devletler kendileri açısından riskli olabilecek kirli işlerini özel firmalara devrederek kendi ordularını savaş bögelerinde oluşacak olaylardan dolayı gelişebilecek eleştirilerden uzak tutmuş bulunuyorlar. Böylece yapılan katliamlardan dolayı doğrudan sorumluluk taşımak istemiyorlar” deniyordu.

Yürüyüş güzergahı boyunca caddelerin kalabalık olması ve kortejin duraklatılarak yapılan teşhir konuşmaları konunun daha geniş bir kesime taşınmasını sağladı. Eylem boyunca çoşkulu bir atmosfer ve öfke hakimdi. Eylemde sık sık- “enternasyonal dayanışmayı yükselt, ölüm mangası AEGIS defol, kapitalizm kriz ve yoksulluktur, emperyalist savaşa son, yaşasın uluslararası dayanışma, tek çözüm devrim” sloganları atıldı.

Şirket yönetim binasının önüne gelindiğinde, “Bu kirli şirkete arka bahçesi İsviçre’de rahat yüzü göstermeyeceğiz denilerek, ülkeden defolup gidene kadar teşhir ve eylemlerin sürdürüleceği belirtilerek eylem bitirildi.

Aegis şirketinin kısa tarihçesi:

İngiliz özel Askeri şirketi Aegis Defense Mayıs 2004’te 3 senelik ve 295 milyon
dolarlık bir anlaşmayla kuruluyor. Aegis Defense’in yönetiminde daha önce Afrika’da Sierra Leone, Papua Yeni Gine ve Honduras’ta özel askeri birlikleri eğitmiş komutanlar bulunuyor. 2004’ün sonlarına doğru İngiltere’nin Irak işgalinde himayesi altındaki askerlerin biyik bir çoğunluğu Aegis Defense’in kendi askeriydi.
İngiltere’nin kendi ordusundan sadece 7200 adam Irak’ta görev yaparken, tüm özel
firmalardan İngiliz hükümetince kiralanmış asker sayısı 21.000’ i buluyordu.

AEGİS’İN PARALI ASKERLERİ KOVBOY MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE SİVİLLERİ TARIYORLAR

Bu videoda İngiliz AEGİS şirketine ait bir tim, bir otomobile binmiş. Fonda Elvis
Presley Mysterious Trainadlı parça çalıyor. Bunlar Bağdat caddelerinde dolaşırken,
makineli tüfekle yolda seyretmekte olan sivil arabaları tarıyor. Çok sayıda sivil
araba içindekilerle birlikte tahrip oluyor. Soruşturma açılıyor, AEGİS şirketinin
olayla ilgili olarak yaptığı açıklama insanın kanını donduruyor “ Olay normal bir
görev devriyesi sırasında olmuştur.Sivil kayıp saptanmamıştır „ Makineli tüfeklerle
rasgele yüzlerce mermi sıkılan araçlarda kayıp Olmadığı küstahça dile getiriliyor.

video için:
http://www.dailymotion.com/video/x9trw8_katil-kovboylar-baydat caddelerinde_news?start=0#from=embed

İsviçre DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*