Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İsviçre’de İnşaat İşçileri Eylemde

İsviçre’de İnşaat İşçileri Eylemde

İsviçre genelinde Unia Sendikası’na bağlı inşaat işçileri (Bauarbeiter) eylemdeydi.

15 binin üzerinde ve yaklaşık 80 bin işyerinde çalışan inşaat işçileri uzun zamandır patronlar tarafından sürekli ertelelen toplu iş sözleşmesi (LMV) ve 60 yasında emekli olma hakları için binlerin üzerinde inşaat işçileri İsviçre’nin Zürich şehrinde bir eylem gerçekleştirdi.

Devrimci Proletarya okurları olarak Kanton Lozan tarafından işçilerle birlikte saat 08.30 da hareket ettik. Bekleme esnasında iş arayan ve para dilenen kadınlar da dikkatimizden de kaçmadı. Zürich Merkez Bahnof’da bir araya gelen işçiler düdük ve davulları ile Helvetiaplatzt tarafına doğru yürüyüşe geçtiler. İşçilerin çoğunluğunu İtalyan, Portekekiz ve İspanyol ülkelerden gelenler oluşturuyordu.

Bir buçuk saatlik (yoğun yağmurda) yürüyüşün ardından ulaşılan miting alanında İtalyan Müzik grubu işçileri bekliyordu. İtalyan müzik grubu Bellacav başta olmak üzere bir çok işçi marşlarıyla kitleyi coşturdular. Yer yer sağ yumruklar havaya kaldırılarak dayanışma sloganları atıldı. Tıpkı yağan yağmur ardından çıkan güneş gibi içimizinde ısınıdığını da fark ettik. Müzik dinletisinin sonunda sendika işçi temsilcileri ve sendika yetkileri tarafından yapılan konuşmalarda özellikle iş kazaları sonucunda bu yıl içerisinse 70 nin üzerinde işçilerin hayatını kaybettiğinin altı çizildi.

Diğer yanda ise İnşaat patronları, kurdukları sahte sendika Novatrava ile Unia sendikasını toplu iş sözleşme görüşmelerinden dışlamak istemiş olsalarda sendika bunu geri püskürtmuş durumda şimdilik

.Diğer önemli bir konu ise; eylemin ana teması toplu iş sözleşmesi ile birlikte emekli yaşının eşitlik adı altında daha önceden kazanılmış hak olan 60 yasında emekliliği diğer iş kolları gibi 65 yasa çıkarılmasına ortam hazırlanırken bir çok hak gaspları yapılmak istenmekte. Örneğin; 31 Aralık 2015 tarihi itibarı ile mevcut sözleşmeler iptal edilerek yeni uygulamalara geçilmek istemekte yani daha çok hak gaspı olacak.

Bu hak gasplarını sıralayacak olursak
1 Sendikalara üyelik zorunluluğu kaldırılacak
2 Patronlar her an çalışma kontratlarını değiştirebilecek, ödediği ücreti en az’a indirebilecek
3 Hastalık sigortasını kendi çıkarları doğrultusunda değiştirebilecek
4 Yasal izin haklarını herkese aynı olmayacak şekilde değiştirebilecek
5 Krizler bahane edilerek işçi çıkarabilecekler
6 Sert havalarda işçi sağlığı ve güvenliği açısından korunma koşulları değiştirilebilecek
7 Şantiyelerde ucuz iş gücü, ucuz ücret uygulaması yapılabilecek
8 Yeni dönemde daha fazla hak gaspı için ne gerekiyorsa yapılacak patronlar tarafından.
Aslında bakıldığında son dönemlerde tüm ülkelerde hak arayışlarına karşı gelişen işçi eylemleri ve direnişleri İsviçre ‘de de vücut bulmaya başladı. Tüm iş kollarında örgütlü olan Unia sendikası, var olan Kapitlist sistemden kopuk olarak gerçekte işçi hakları için çalışma yürütürse ciddi direnişler örgütleyebilir. Bu gün bu eylem gösterdi ki ; Sendikalar isterse üretimden gelen gücünü sınıf yararına dönük bir çok kazanım elde edebilir.

Devrimci Proleterya / İsviçre

3

 

2

1

 

insaat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*