Anasayfa » 8 Mart » İsviçre’de 8 Mart: Eşit işe eşit ucret

İsviçre’de 8 Mart: Eşit işe eşit ucret

8 Mart Dunya Emekçi Kadınlar Günü İsviçre’nin Başkenti Bern’de 7 Mart Cumartesi günü Unia Sendikası öncülüğünde 48 kadın ve kitle örgütlerinin katılımı ile “Eşit işe eşit ücret talebi” bir miting düzenlendi.

İsviçre’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü vesilesiyle alanlara çıkan binlerce kadın ve erkek “kadın ve erkek arasında uygulanan ücret eşitsizliğini” protesto etti. İleri demokrasisi ülkesi olarak bilinen İsviçre anayasasında kadın ve erkek eşit kabul edilmesine rağmen pratik alanda uygulamalar böyle değil. En büyük eşitsizliklerden birisi kadın ve erkeğin eşit koşullarda çalışmasına rağmen kadınların erkeklerden yaklaşık olarak yüzde 20 daha az ücret alıyor olması.

Saat 13:30’da Neubruchstrasse de biraraya gelen kitleye yönelik sendika yöneticilerinin günün anlam ve öneminin yanı sıra kadınlan aynı işi yapmalarına rağmen erkeklerden daha az ücret alıyor olması dile getirildi. Bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması talep edildi. Konuşmaların ardından kitle Parlamentoya doğru yürüyüşe geçti.

Devrimci Proletarya okurları olarak bizde Almanca ve Fransızca “Eşit işe eşit ücret”, “Ulusal sınıfsal cinsel sömürüye son” dövizlerimiz ile yürüyüşde yerimizi aldık. İnsan Hakları ve Dayanışma Derneği’nin yanı sıra Türkiye devrimci ve demokrat kurumlarda Türkiye’deki kadına yönelik taciz tecavüz ve öldürmelerini protesto eden slogan ve dövizlerle katıldılar.

Yaklaşık bir buçuk saat sloganlar süren yürüyüşün ardından Parlamento binası ünündeki meydana gelindikten sonra yapılan konuşmaların ardından saat 16:00 sularında miting sonlandırıldı.

İsviçre’ye Türkiye’den erkek şiddetinden kaçarak sığınan G.S adlı bir kadın “Türkiye’de kadına yönelik şiddet baskı ve öldürülme olayları yoktur.” gerekçesiyle negatif cevap verilerek, tıpkı Türk polisinin kadına uyguladığı mantıkla, geri gönderilmek istenmektedir.

Buda gösteriyor ki kapitalist mantık her yerde aynı, tek kurtuluş komünist sistemdedir.

Devrimci Proletarya İsviçre

iiiii

iiii

iii

ii

i

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*