Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İsviçre’de 1 Mayıs: Avrupa işçi sınıfının sabrı tükeniyor

İsviçre’de 1 Mayıs: Avrupa işçi sınıfının sabrı tükeniyor

İsviçreli işçiler ve emekçiler Zürich kentinde 1 Mayıs’ı coşkuyla ve görece daha sermaye karşıtı bir duruşla kutladılar. Devrimci Proletarya olarak “Kahrolsun Kapitalizm, Yaşasın Sosyalizm” pankartımızla biz de 1 Mayıs kutlamalarındaki ve yürüyüşündeki yerimizi aldık. Doğrudan kapitalizmi hedefe koymuş sloganımız İsviçreli 1 Mayıs katılımcıları ve örgütlenmeler tarafından ilgiyle karşılandı. Devrimci Proletarya olarak hazırlanan bildirimizi yürüyüş boyunca dağıttık.

Neoliberalizme karşıtlıkla sınırlı bir antikapitalizm

Yaklaşık 8 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen gösteri, İsviçreli sol partiler, sendikalar, değişik ülkelerin muhalif kültür grupları ve Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimci ve demokrat grupların yer aldığı coşkulu bir atmosfere sahipti. Sendikaların 2010 1 Mayıs’ı için belirledikleri temel slogan “Kar ve kapitalist hırs yerine iş, ücret ve emeklilik” idi. 1 Mayıs komitesinin belirlediği slogan ise daha çok mali sermayeyi hedefliyordu. Finansal spekülasyona işaret ederek ”Moneypulation sabrımızı tüketiyor “ biçiminde, kapitalist sistemin daha sivri görünen (fakat artıdeğer sömürüsünü de örten) bir yönüne karşı Avrupa tipi bir uyarı vermiş oluyorlardı.

Bütün Avrupa’da olduğu gibi İsviçre’de de neoliberal saldırı dalgalarının toplumsal sonuçlarının sarsıcı bir biçimde hissedildiği bu dönemin, 1 Mayıs’lara geçmiş yıllara göre farklı bir içerik katmaya başladığı görülüyordu. 1 Mayıs’lara katılımdaki artış ve kapitalizmi sorun edinen talep ve sloganların artışı, Avrupalı işçilerin kıpırdanmaya başladıklarının işaretlerinden biriydi. Giderek yaygınlaşan işsizlik, esnek çalışma gibi sömürü biçimlerinin işçi sınıfına dayatılması, yangından kaçar gibi ucuz emek gücü cennetlerine sökülüp taşınan fabrikalar, sosyal hakların sınırsızca yok edilmesi, ırkçı saldırganlığın karabasan gibi kapitalist toplumların üzerine çökmeye başlaması, İsviçreli işçilerin verili geleneksel örgütlenmelerinin dağıtılması ya da etkisizleştirilmesi bu yılın 1 Mayıs kutlamalarını önceleyen tablonun bir parçasıydı.

Genel olarak baktığımızda İsviçre işçi sınıfı, kapitalist sisteme kökünden bir karşıtlıkla topyekun bir derinlikte alternatif olabilecek bir sosyalizm fikrinin henüz çok uzağında duruyor. Politik hedefler daha çok neoliberal saldırı dalgalarına karşı ve geriye dönük olarak “refah dönemi” Avrupa’sının kaybedilen sosyal koşullarını yeniden isteme biçimleriyle sınırlı kalıyor.

Devrimci Proletarya olarak sınırlı güçlerimize rağmen sağlam bir sınıfa karşı bağımsız sınıf, kapitalizme karşı sosyalizm düzlemine sahip olmanın verdiği geleceğe dair güvenle 1 Mayıs’taydık. Proleter sosyalizmin ideolojik olarak güçlü kurucu iradesinin verdiği geleceği kazanma perspektifiyle 1 Mayıs’taydık.

Devrimci Proletarya/İsviçre

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*