Anasayfa » DÜNYA » İsviçre Bir Referandum Daha

İsviçre Bir Referandum Daha

İsviçre ‘de halk oylamaları  sonuçlandı. Ön görüldüğü gibi referandumun en can alıcı maddelerden biri olan İltica yasası değişikliği yüzde 66 ile kabul edildi.
Bu yıl 5 maddeden oluşan halk oylamasında;
1. Koşulsuz Temel Gelir İnisiyatifi yüzde 78 ile red edildi. Bu inisiyatif şu demekdi; Herkese çalışsın çalışmasın 2.500 Frank ödeme yapılması idi. İsviçre ‘de asgari ücret olarak sayılan en alt gelir 3.500 Frank iken bunun oylamadan geçmesi mümkün değildi zaten. Hatta bu yasa ile ilgili BirGün gazetesi İsviçre’ ye komünizm mi geliyor gibi bir başlık bile atmıştı.

2. İltica Yasası değişikliği yüzde 66 ile kabul edildi.

3. Kamu Hizmetleri yüzde 67 ile rededildi.4. Adil Trafik Finansmanı yüzde 70 ile red edildi.

5. Tıbbı Destekli Üreme Yasa Değişikliği yüzde 61 ile kabul edildi.

Aslında bizler için süpriz olmadı. Asıl amaç SVP tarfından halk oylamasına götürülen İltica Yasasını oylamadan geçirmekti. Bu yeni Kanun, adalet ve polis Departmanı Federal Meclis Üyesi Sommaruga tarafından binalar da kamulaştırma tarafından zorla iltica konaklama tesisleri için arazi almak için izin verir ve gerekirse kamulaştırma yapmak yetkisine sahiptir. (Madde 95b) Savaş ve yıkımın kol gezdiği topraklarından yurtlarından ayrılarak güvenli bir ülkede yaşama arayışında giren mülteciler, gittikleri ülkelerde de orada kalabilme savaşı veriyorken İltica yasasının tekrar revize edilmesiyle birlikte askeri kamp alanları gibi yeni binalar ve yerleşim alanları hazırlayıp tüm ilticacıları kendi toplumlarından tecrit etmeyi hedefleyen yasal değişikliği ile birlikte evini, komşunu, arkadaşkarını kaybetmek demektir. biz ilticacılar entegre sorunu yaşanırken yeni bir yabancılaştırılma ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır.
Bir yandan İsviçre Sosyalist Partisi (SP) ‘İltica edeceklerin vize işlemlerinin kolaylaştırılamasına yönelik’ meclise önerge vermeyi düşündükleri bir zamanda
halk oylamasından geçen yasaya evet oyu kullanması da düşündürücüdür. Burjuva demokrasilerde SP demek ki böyle oluyormuş.

Devrimci Proletarya/İsviçre

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*