Anasayfa » DÜNYA » İsviçre’de 1 Mayıs

İsviçre’de 1 Mayıs

Bu yıl İsviçre Basel’de 1 Mayıs çalışmalarına bir ay önceden hazırlık yaparak girdik. Çalışmaların ilk aşaması Devrimci Proletarya’nın da bileşeni olduğu “Devrimci 1 Mayıs Platformu”nun kurulması oldu. Platform 1 Mayıs’ı devrimci ruhuna uygun kutlamak için yoğun bildiri ve afiş çalışmasıyla işçi sınıfı ve emekçileri 1 Mayısa çağıran çalışmalar yaptı.

Toplanma alanında ve yürüyüş kolunda işçi emekçilere devrimci bir 1 Mayıs coşkusu ve bilinci taşımak için her devrimci kurumun kasete yaptıkları konuşmalar aktarıldı. Bizler de Devrimci Proletarya olarak Almanca ve Türkçe hazırladığımız kısa bir metinle emperyalist kapitalist sistemin teşhirini gerçekleştirirken, devrim ve sosyalizmi öne çıkararak İşçi sınıfını sosyalizmin bayrağı altında birleşmeye ve mücadele etmeye çağırdık.
Yaptığımız çağrıda:

“Kardeşler bizler Devrimci Proletarya olarak siz işçi ve emekçileri kapitalist sömürüye, hak gasplarına, ırkçılığa, emperyalist savaşa ve saldırganlığa karşı omuz omuza vererek insanlığın ve doğanın kurtuluşunu sağlayacak olan sosyalizmin bayrağı altında birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın sosyalizm! Yaşasın Proletarya enternasyonalizmi! Devrimci Proletarya İsviçre.”

Hazırlamış olduğumuz kısa metinle toplanma alanında ve yürüyüş kolunda tekrarlar halinde işçi emekçilere seslendik.
Bizler de Devrimci Proletarya okurları olarak “Sosyalizm için kapitalizme ve emperyalist hegemonyaya karşı mücadeleye!” pankartıyla eylemde yerimizi aldık
Her yıl olduğu gibi işçi ve emekçiler sabah saat 9.30’da Messeplatz’da toplanmaya başladı. Saat 10’da kortejler oluşturularak yürüyüşe geçildi. Yol boyunca Enternasyonal marşı ve başkaca birçok devrimci marş kasetten seslendirildi. Eylemde kapitalist sömürünün teşhiri hemen hemen tüm kortejlerin gündemini oluşturuyordu. Ayrıca işsizlik, hak gaspları ve emperyalist savaş karşıtlığı da önemli gündemler olarak öne çıktı.
“Devrimci 1 Mayıs Platformu”nu oluşturan kurumlar: Devrimci Proletarya, İDHF, Devrimci İnşa Basel, TKİP, İsviçre işçi Partisi ve MLKP. ATİK’de eylemde yer aldı.
Miting alanına kortejlerin ulaşmasından sonra sendikalar tarafından işsizlik ve ücretlerin düşürülmesinin kabul edilemezliği üzerine kısa konuşmalar yapıldı. Türkiyeli ve İsviçreli devrimci kurumların kitlesel katıldığı eyleme yaklaşık 2500 kişi katıldı. Atılan sloganlardan sonra mitin sonlandırıldı.
Ayrıca Zürich kantonunda merkezi olarak düzenlenen 1 Mayıs’a on bin işçi emekçi katılım sağladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*