Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşten çıkarılan işçiler ve avukatları darp edildi

İşten çıkarılan işçiler ve avukatları darp edildi

CNNTÜRK – İşten çıkarıldıkları Darkmen Tekstil firmasına ait Laleli’deki mağaza önünde seslerini duyurmak için protesto gösterisinde bulunan 9 işçi polisin önce darbına uğradı, ardından da gözaltına alındı. İşçilerle birlikte avukatları da polis şiddetinden nasibini aldı.

9 işçi, İstanbul’da çalıştıkları Darkmen Tekstil adlı firmada resmi bayram tatili olan 30 Ağustos’ta zorla çalıştırılmak istenmelerine karşı çıktıkları için hiçbir hakları ödenmeden işten çıkartıldı. O tarihten bu yana Güngören’deki fabrikanın ve şirkete ait Laleli’deki mağazanın önünde haklarını almak için mücadele eden işçiler, geçtiğimiz hafta evleri basılarak gözaltına alındı.

Ancak haklarını aramaktan vazgeçmeyen işçiler bugün de basın açıklaması yapmak için Laledi’deki Darkmen Mağazası önündeydi. İşçilere avukatları ve aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu üyesi Avukat Naciye Demir de eşlik ediyordu.

İşçiler basın açıklamasında bulunacaktı ki, polisin müdahalesine maruz kaldı. 9 işçi darp edilerek gözaltına alındı. Bu sırada işçiler, “İşçilere değil, hırsızlara barikat” diyerek uğradıkları muameleyi protesto etti. İşçilerin avukatı Naciye Demir de polisin şiddetine maruz kaldı.

Maruz kaldığı polis şiddeti nedeniyle Avukat Naciye Demir, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Polisin Avukat Naciye Demir’i darp etmesi ve şiddet uygulaması nedeniyle ÇHD İstanbul Şubesi tarafından da bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, iş cinayetleriyle işçilerin katledildiği, diğer yandan da kölece çalışma koşullarının dayatıldığı belirtilerek, “Direnen işçiler, sadece patronlar tarafından değil, aynı zamanda polisin de saldırısına maruz kalıyor.

İşçilerin haklarının gasp edilmesine susan polis, direnen işçilere saldırarak kimin safında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Avukat Naciye Demir’e yapılan saldırıyı cevapsız bırakmayacağız. Saldıran polisler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılsın” denildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*