Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » MESKİ işçileri direnişte!..

MESKİ işçileri direnişte!..

Son dönemde artan işten atmalara Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) sayaç güncelleme işini yapan Mapaktif adlı taşeron firmanın işçileri de katıldı.

Mersin’in köyleri dahil bütün sokaklarında ev ev sayaç numaralarını yazan, evlerin ve sayaçların fotoğraflarını çekip merkeze gönderen, bu da yetmezmiş gibi kapı numaralar başta olmak üzere, evde kaç kişi kaldığına kadar bir çok bilgiyi toplayarak Mersin’i karış karış gezen işçilere reva görülen ise asgari ücret!.. Bütün gün dışarıda kalan işçilere yemek ücreti dahi vermeyen firma, başta vadettiği prim sistemini ise kuşa çevirerek, işçileri sınırsız sömürme isteğinden başka bir şey düşünmemektedir. Bu duruma daha fazla dayanamayan, aldıkları üç kuruş parayı da yemeğe veren işçiler işe alınma sırasında vadedilen yol, yemek ve prim ücretlerinin alabilmek için kendi aralarında toplantı yaparak aralarında temsilci seçmişler ve Ana İşveren (MESKİ) ile Mapaktif arasında ki iş alım sözleşmesinde de geçen haklarını istemeye karar vermişlerdir. Fakat işçilerin yan yana gelmesi fikrine bile tahammül edemeyen firma, kendileri ile konuşmaya gelen 4 temsilci işçiyi kapı dışarı koyarak mevcut düzenini korumaya kararlı olduğunun mesajını vermek istemiştir. Temsilci işçilerin “Neden” sorusuna verdiği cevap ise: “Sizin olduğunuz yerde benim işçileri kontrol etmem mümkün değil” olmuştur. Bununla da yetinmeyen firma, arkadaşlarının atılmasına itiraz eden 11 işçiyi daha işten atarak pervasızlığını sürdürmüştür.

İşten atılan işçiler MESKİ önünde…

İşten atılmalar sonucu yan yana gelen işçiler ilk önce üst işveren temsilcisi MESKİ Müdürü ile görüşerek taleplerini bildirdiler. “Bizim taşeron firma üzerinde hiç bir yaptırımımız olmaz” cevabı üzerine, eylem kararı alan işçiler işe dönene kadar her gün saat 12:00- 14:00 arasında MESKİ önünde bekleyerek basın açıklaması yapmaya karar verdiler.

İşçilerin “Neden MESKİ önünde duruyorsunuz” sorusuna verdikleri cevap çok net: “Bize tek yetkilinin Mapaktif firması olduğu söyleniyor. Hayır, en az Mapaktif kadar, bu işi taşerona yaptırarak sorumluluktan kaçmaya çalışan başta Büyükşehir Belediye olmak üzere, Meski ve CHP’de suçludur.” demektedirler.

“Madem sorun taşeronda, bizi mağdur eden taşeronluk sistemi kaldırılsın” diyerek MESKİ önünde direnişe geçen işçiler ilk gün yaptıkları açıklama da “Bu iş yerinde çok kısa sürede çok fazla işçinin mağdur edildiğini yakından görme imkanı bulduk. Taşeronla çalışıyorsanız her an işsiz kalabileceğimizi ve işsizlikle nasıl tehdit edildiğimizi gördük. Bizim bu mağduriyetimizden Mapaktif firması, dolayısı ile Meski ve Mersin Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Talebimiz insanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve güvenceli olarak işimize geri dönebilmektir. Tek sorumlu olarak taşeron firma gösteriliyorsa o zaman taşeronluk kaldırılsın. İşten atılmalar yasaklansın. Yeni yıla işsiz girmek istemiyoruz ve en doğal hakkımız olan işimizi geri istiyoruz” diyerek işe dönünceye kadar her gün MESKİ önünde bekleyeceklerini söylediler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*