Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşten atmalar dalgasına karşı ne yapmalı?

İşten atmalar dalgasına karşı ne yapmalı?

Kapitalizmin krizi çöküntüye dönüşüyor. Büyük tekstil sanayinde kitlesel işten atmalar hızlandı.

Antepte içlerinde en büyük 500 ve en büyük 1000 sanayi tekeli arasında yer alan şirketlerin de olduğu tekstil sektöründe, fabrika kapatmalar, üretim kısmalar, ücret ödememeler, kitlesel işten atmalar yayılıyor.

İdeal Halı, 20 gündür kapalı. Zeki Mensucat 3 fabrikasını kapattı. Sanko bir fabrikasını, diğer fabrikalarında da bazı bölümleri kapattı. Festival Halı, küçülmeye gittiğini açıkladı. Merinos, bir bölümünü kapattı. Angel İplik vardiyaları düşürdü.

Yalnızca Antep tekstil fabrikalarında, son 15 gün içinde işten atılan işçi sayısı 3 bin kişiyi buldu. Bir dizi fabrikada ücretler ödenmiyor, yarıya düşürülüyor, yemek ve servisler kaldırılıyor, ücretsiz izinler, hak gaspları yaygınlaşıyor.

Ne yapmalı?

Fabrika kapatmalara ve kitlesel işten atma ve hak gasplarına karşı en etkili ve tek mücadele yolu: Fabrika işgalleridir!

İkincisi, Antep Organize Sanayideki büyük tekstil fabrikası işçilerinin, 2012 yılında 5 büyük fabrikanın toplam 2 bin işçisinin birleşik komite kurarak 12 günlük fiili kitle grevinde olduğu gibi, tabandan birleşik örgütlenme ve mücadele geleneği ve deneyimi vardır. Çalışanı, işsizi, hakları gaspedileni derhal biraraya gelip birleşik bir işçi mücadele platformu oluşturmalı, organizeyi organize işçi direnişi yerine çevirmeli.

İşten atmalar yasaklansın!

Krizin faturasını patronlar ödesin!

Kapitalizm kar ve sömürü için üretim yapar. Bunu yapamaz hale geldiği zaman da, sırtından tüm o sermaye dağlarını biriktirdiği işçileri işsizliğe ve açlığa terkeder. Biz işçiler kapitalistlere ne kadar sermaye üretirsek, kendimize o kadar işsizlik, kölelik, açlık üretiriyoruz demektir. Sömürü ve kar için değil toplumsal ihtiyaçlar için olan bir üretim tarzında, yani sosyalizmde ise, ne kriz, ne işsizlik olur. İşsizliği, yoksulluğu, köleliği ortadan kaldırmanın yolu, tüm üretim araçlarını ve iktidarı toplumsallaştırmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*