Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşten Atılan Tempo Çağrı Merkezi İşçilerinin Açıklaması

İşten Atılan Tempo Çağrı Merkezi İşçilerinin Açıklaması

Performans yetersizliği gerekeçesi ile atılan çağrı merkezi işçilerinin açıklamasını yayınlıyoruz.

Bizler Tempo Çağrı Merkezi tarafından işten açılan işçileriz. Kimimiz verim düşüklüğü bahanesiyle kimimiz ise işten atılmalara tepki gösterdiğimiz için işten çıkarıldık. Tempo Çağrı Merkezi İş-Kur ile yaptığı anlaşma ile yeni işe aldığı işçileri 40 işgünü süreyle “kursiyer” olarak nitelendirmekte, bu süreçte bu işçileri sözleşmeli işçilerle aynı çalışma koşullarında çalıştırmakta ve karşılığında sözleşmeli işçi ücretinin yarısı civarında ücret ödemektedir. İşe alımlarda eğitim sürecinin ardından sözleşmeli işçi statüsüne geçileceği vaad edilmesine karşın bizler çeşitli bahanelerle işten çıkarıldık. Tempo Çağrı Merkezi İş-Kur sürecinden açıkça daha düşük ücretle sigortasız işçi çalıştırmak için faydalanmaktadır ve eğitim süreci biten işçilerin yerine yine aynı koşullara tabii tutacağı yeni “kursiyer”ler almaktadır. Şu anda verdiği iş ilanlarıyla işten attığı işçilerin yerine yine İş-Kur sürecinden faydalanacağı düşük ücretli işçi arayışındadır.

İşten çıkarılma süreci ilk olarak sözleşmeli 6 işçinin verim düşüklülüğü bahanesiyle işlerine son verilmesiyle başladı. Hemen ertesi gün İş-Kur süreci o gün biten ve sertifika sınavına girip başarılı olan 4 işçi daha Tempo bordrosuna geçirilmeden yine aynı bahaneyle işten çıkarıldılar. İçeride büyük çoğunluğunu eğitim halleri devam eden bir grup işçi olarak arkadaşlarımızın haksız yere işten atılmalarına tepki gösterdik. Bu tepki sonucunda dokuz arkadaşımızın daha işine son verildi. Tempo Çağrı Merkezi bu süreçte işçilerin bir kısmını istifaya da zorladı ve bunun sonucunda bir grup arkadaşımız istifa ettirildi. İşten atmalara tepki gösteren işçiler saatlerce şirket içindeki odalara hapsedildi, mobbinge maruz kaldı ve tuvalete gitmelerine bile izin verilmedi. Her işini “yasal” olarak yürütmeye gayret gösteren Tempo Çağrı Merkezi işten atmalara karşı çıkan işçilere savunma kağıtları verip eşzamanlı olarak iş çıkış kağıtlarını da uzattı ve kendi yazdığı hukuğu dahi çiğnedi.

2001′den beri faaliyet gösteren Tempo Çağrı Merkezi; Vodafone, Alo Kontör, TTNET, Coca Cola, Astra Zeneca, Borusan, Denizbank, Digitürk, Chartis, Galatasaray A.Ş, Garanti Bankası gibi büyük şirketlere outsource çağrı merkezi hizmeti vermektedir. Tempo İstanbul, Afyon, Kütahya, İzmir, Urfa gibi illerde 1000′in üzerinde işçi çalıştırmaktadır. Tempo işçilerinin yemek dahil günde 1 saat 10 dakika mola hakkı vardır. Mola saatleri 1 dakika bile aşılsa arkasına hemen uyarılar sıralanmakta ve bunun diğer molalarda telafi edilmesi istenmektedir. Bu zaman dilimi en temel insani ihtiyaçların karşılanmasına dahi yetmemektedir. İşçiler 30sn.’de bir çağrı almaya zorlanmakta 30 sn.nin üzerinde bekleme yapanlar anında uyarılmakta ve işten çıkarılmakla tehdit edilmektedir. Patron, takım lideri ve yöneticiler vasıtasıytla işçileri sürekli daha fazla satışa ve daha fazla verimlilik almaya yönlendirmekte, bu durum iş yeri içerisinde yoğun bir psikolojik taciz havası yaratmaktadır. Şirketin belirlediği verimlilik kıstaslarının anlamı işçilerin nefes almadan çağrı alması, molalarını az kullanması, satış uğruna dakikalarca çağrıda kalınması ve insanlıktan uzaklaşarak makineleşmesidir. Üstelik vaadedilen primler makineleşme düzeyine göre verilmektedir.

Dayatılan performans ve yeterlilik sistemi, işçilerin yaşamsal ihtiyaçlarının gaspı üzerine inşa edilen daha fazla kar arzusunun dışa vurumudur. İşçiler, üzerlerinden milyonlarca dolar kar elde edilmesine rağmen yetersizlik duygusuna sürüklenmekte ve sömürü meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Diğer yandan işyeri içi rekabet körüklenmekte, her işçi yanyana çalıştığı, aynı koşulları paylaştığı diğer işçilerden soyutlanmaya çalışılmaktadır.

Tempo Çağrı Merkezi’nde sözleşmeli işçilere verilen ücret asgari ücret civarında ve işçinin ancak işçi olarak yaşamasına yetecek kadardır. İşçilere kölelik koşullarındaki sözleşme dayatılmaktadır. Sözleşmeye göre patron işçiye bilgi dahi vermeksizin çalıştığı departmanı ya da lokasyonu değiştirebilmektedir.

Bizler İş-Kur sürecinden faydalanarak zaten ağır olan çalışma koşullarının daha da düşük ücretlerle dayatılmasına ve işten atmalara tepki gösterdik. Bunun için 1 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. Amacımız devam edeceği ortada olan işten atma saldırısına yanıt vermekti. İşçilerin birliği ve hareketinden korkan patron bu eyleme yeni işten atma saldırılarıyla yanıt verdi. Tempo Çağrı Merkezi daha fazla kar için yarattığı bu çarkta işten çıkarmaları sürdürecek ve işçileri mağdur durumda bırakmaya devam edecekt.r. Türkiye’de uluslararası temelde büyüyen ve yakın gelecekte çalışan sayısının iki katına çıkması beklenen çağrı merkezi işçileri hemen hemen her yerde aynı çalışma koşullarına ve aynı saldırılara maruz kalmaktadırlar. Bizler başlattığımız mücadeleyi sürdürecek ve patronların saldırıları altında dağınık durumda olan çağrı merkezi işçilerini harekete çağırmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin her yerine dağılan ve günden güne büyüme gösteren çağrı merkezi sektöründe aynı şartlar altında çalışan tüm işçi arkadaşlarımızla mücadelemizi büyüteceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*