Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İşten atılan işçi eylemini AVM’ye taşıdı

İşten atılan işçi eylemini AVM’ye taşıdı

Yenibosna’daki Kiğılı Tekstil fabrikasında çalışırken işten atılan Didem Sorhun 4 Ağustos günü saat 18.30’da Bakırköy Özgürlük Meydanı sonundaki Carousel Alışveriş Merkezi’nde bulunan Kiğılı Mağazası önünde “Kiğılı’de Baskıya, Sömürüye, Tehdide, İşten Atmalara Son, İşimi Geri İstiyorum – Kiğılı Direnişiçi İşçisi” yazılı pankart açarak işten atılmasını ve fabrikadaki sömürüyü protesto etti. “Kiğılı’de Sömürüye Son”, “Kiğılı’da Direniş Kazanacak”, “İşimi Geri İstiyorum” sloganları atarak işten atılmasını ve Kiğılı Tekstil’deki sömürü koşullarını protesto eden Sorhun’a işçi arkadaşları da destek verdi.

Sorhun ve kendisine destek veren arkadaşlarına AVM güvenlik ekipleri müdahale ederek pankartı almaya çalıştı. Sorhun işten çıkarıldığını duyurmak için bir açıklama yapacağını söylemesine rağmen güvenlik ekipleri Sorhun ve arkadaşlarını tartaklayarak pankartı alıp yırtmaya çalıştılar. Saldırı üzerine Sorhun ve arkadaşları “Kiğılı’da Sömürüye Son”, “Kiğılı İşçisi Onurunun Bekçisi”, “Kiğılı’de Direniş Kazanacak”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları atarak pankartı vermediler. Güvenlik görevlilerinin yardımına koşan çok sayıda sivil polis de Sorhun ve arkadaşlarını darp ederek ve yerlerde sürükleyerek dışarıya çıkartmaya çalıştı.

Bu sırada olayı görüntüleyen Yenidönem Yayıncılık muhabirine güvenlik birimi amiri müdahalede bulunarak kamerayı almaya ve el koymaya çalıştı. Yaşanan müdahale nedeniyle muhabirin bir kısım kayıtları silindi.

Sorhun ve arkadaşları yaklaşık 15 dakika kadar mağaza içinde güvenlik görevlileriyle mücadele ederek pankartı vermediler. Alışveriş Merkezi’nde bulunan müşteriler ilk anlarda arbedenin nedenini anlayamadıkları için şaşkınlık yaşarken, Didem Sorhun’un haksız yere fabrikadan işten atıldığını ve Kiğılı Tekstil’de ağır sömürü koşulları altında çalıştıklarını ve bu yüzden Kiğılı mağazası önünde eylem yaptığını anlatması üzerine çevreden alkışlar gelmeye başladı. Bir yandan güvenlik görevlileriyle arbede yaşanırken, güvenliğin elinden kurtulanlar da Kiğılı Tekstil’i teşhir eden konuşmalar yaptılar. Sorhun ve arkadaşlarının direncine tahammül edemeyen bazı güvenlik görevlileri kadınların bazılarını saçlarından tutarak yerlerde sürüklemeye çalıştı.

Sorhun ve arkadaşları pankartlarını güvenlik ekibine vermeyerek mağaza önünde basın açıklaması yaptılar. Alışveriş merkezi içinde ve önündeki arbedeyi gören halk çevrede birikmeye ve arbedeyi izleyerek ne olduğunu anlamaya çalıştı. Sorhun ve arkadaşlarının pankartı açarak Kiğılı Tekstil’de çalışırken haksız yere işten atıldığını anlatmaya başlaması üzerine kalabalık daha da arttı.

Didem Sorhun’un Carousel AVM önünde basın açıklaması yapacağını belirtmesi üzerine kendisine destek vermek üzere Devrimci İşçi Komiteleri ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu üyeleri de geldiler. Sorhun ve arkadaşlarının AVM içinde darp edildiğini gören emek dostları “Kiğılı İşçisi Yalnız Değildir”, “Kiğılı’da Direniş Kazanacak”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”,“Kavga Bitmedi Daha Yeni Başlıyor”, “Yaşasın İşçilerin Mücadele Birliği”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları atarak Didem Sorhun’un eylemine desteklerini belirttiler.

20 Temmuz Cuma günü hiçbir gerekçe gösterilmeden Yenibosna’daki Kiğılı Tekstil fabrikasında işten atılan Didem Sorhun fabrika önünde çadır kurarak direnişe başlamıştı. Sorhun işyerindeki sömürüyü, hak gasplarını, işten atmaları teşhir etmek için 3 Ağustos günü fabrika önünde basın açıklaması yapacağını duyurmuş, fakat Kiğılı patronu yıllık tatilini bir gün önceye alıp işçileri göndererek fabrikayı kapatmıştı. Kiğılı patronunun işçilere uyguladığı sömürü ve baskıyı duyurmasından ve işçilerin bilinçlenmesinden tedirginlik duyduğu ve kendisinin eyleminden sonuç alamayarak vazgeçmesini beklediğini belirten Sorhun, fabrikanın tatil edilmesi üzerine Kiğılı Tekstil’deki sömürüyü mağazaları birer eylem alanına çevirerek teşhir ettiğini ifade etti.

Kiğılı Tekstil’in Almanya, Çin ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan ve Türkiye genelinde yaklaşık 1800 çalışanı bulunan ve kendisini “Türkiye’nin erkek markası” olarak lanse eden bir firma olduğunu internet sitesinde “Çalışanlarına, tedarikçilerine, müşterilerine, ülkesine dürüst, saygılı, prensipli oluşu” ile övündüğünü belirten Sorhun “Kiğılı’nin gerçek yüzünü ise yalnız biz çalışan işçileri biliyoruz” dedi.

Yenibosna’daki fabrikada işçilik yaptığını belirten Didem Sorhun fabrikada tek patron olmasına rağmen işçilerin üç ayrı firmada çalışıyor gösterildiğini böylece de fabrikada işçilerin sendikalı olmasının önlendiğini söyledi.

Bazı çalışanların ise kaydının doğudaki illerde gösterildiğini böylece Kiğılı patronu Abdullah Kiğılı’nın doğuda istihdam yaratmış gibi görünerek devletten teşvik aldığına dikkat çeken Sorhun işçilerin maaşlarının geçim indirimi ile 716 lira olduğunu sigortanın dışında hiçbir sosyal haklarının bulunmadığını, bir gün işe gitmediklerinde üç günlük yevmiyelerinin kesildiğini aktardı.

Kiğılı Tekstil’de hukuksuz uygulamaların yanında fabrikada ustabaşının, müdürün hakaretlerine, aşağılamalarına da maruz kaldıklarını ifade eden Sorhun Müdür Hüseyin Sözer’in “Altı üstü iplik temizliyorsun, kendini ne b.k zannediyorsun”, “Kafanı kırar, kapının önüne koyarım” vb. sözlerinin yanında hakaret içeren hitaplarda bulunduğunu ifade etti. Fabrika içinde işçileri gözetleyen onlarca kamera bulunduğunu belirten Sorhun bunların dışında bir de usta Muzaffer Karakuş’un gözleriyle tacizine maruz kaldıklarının belirtti.

Direnişinde 13 günü geride bıraktığını belirten Sorhun, hakkını alıncaya kadar Kiğılı patronunun korkusu olmaya devam edeceğini ve işine geri dönünceye kadar eylemlerine devam edeceğini belirterek Kiğılı Mağazaları’nı boykot ederek alışveriş yapılmaması çağrısında bulundu.

Sorhun sözlerini “Kiğılı’da baskıya, tehdide, sömürüye, işten atmalara son! İşimi Geri İstiyorum” diyerek tamamladı. Yapılan basın açıklaması sırasında birçok kişi “Bravo”, “Seni destekliyoruz”, “Aferin kızım hakkını ara”, “Çalıştırıp sonra da işten atmasınlar, sizi destekliyoruz”, “Kiğılı’dan alışveriş yapmayalım” gibi sözlerle ve atılan sloganları alkışlayarak desteklerini belirtti.

Sorhun basın açıklamasını yaparken kendisine destek için gelen işçi arkadaşları da Kiğılı Tekstil’deki sömürü koşullarını ve Sorhun’un haksız bir şekilde işten atıldığını anlatarak çevredeki halka ve esnafa bildiriler dağıttılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*