Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da Soma İçin İş Bırakma

İstanbul’da Soma İçin İş Bırakma

Sermaye devletinin Soma’da gerçekleştirdiği madenci katliamına karşı öfke dinmiyor.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk-İş’in çağrısıyla Soma’da yaşanan maden katliamında ölenler için ülke genelinde tüm iş yerlerinde sabah saatlerinden itibaren iş bırakma eylemleri başladı.

Sabah saatlerinden birçok iş yerinde, fabrikada 3 Dakikalık saygı duruşu ardından iş bırakma eylemi yapıldı. İşçi ve emekçiler Gayrettepede buluşarak buradan fındıklıda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine  yürüyeceklerdi.

Sabah saatlerinde Gayrettepe’de toplanmaya çalışan işçilerin önü polis barikatı ile kesildi. Saatler süren pazarlıklar ve oturma eylemi ve kitlenin kararlı ve öfkeli duruşu polisin barikatı açmasını sağladı. Devrimci Proletarya okurları da eylemde yer alıyorlar.

Ayrıca direnişteki Greif işçilerininde aralarında bulunduğu ve Cevahir AVM önünde toplanarak buluşma noktasında yürümeye çalışan emekçilerin önü de polis tarafından kesildi. Polis gaz ve kalkanlar ile burada bulunan kitleye saldırdı. Kitle Cevahir AVM önüne geri çekildi.

Bir grup işçinin önü de zincirli kuyuda kesildi polis barikatına yüklenen işçilere polis plastik mermi ile saldırdı. Ancak işçiler polis barikatına ve saldırıya rağmen yürüyüşe devam ederek buluşma noktasına ulaştılar.

Bakırköy belediye işçileri de iş bırakarak Bakırköy meydanında toplanarak oturma eylemi yapıyorlar. Ayrıca Çağlayan Adliyesinde ki avukatların eylemi de devam ediyor avukatlar C kapısında eylemlerini sürdürüyorlar.

Polis barikatının kaldırılmasıyla birlikte binlerce işçi ve emekçi Mecidiyeköy’e yürüyüşe başladı. Kitlenin bir ucu Mecidiyeköy’e ulaşırken diğer ucu hala Dedeman Otelin orada.

Mecidiyeköy’de bir basın açıklaması yapılacak. Açıklama için bir ses aracı getirildi. Ayrıca bir çok lise öğrencisi dersleri boykot ederek kendi pankartlarıyla eyleme katılıyorlar.

Mecidiyeköy’de çok yoğun bir polis ablukası var onlarca TOMA yüzlerce çevik ve çok sayıda sırtı çantalı sivil polis bölgeyi ablukaya almış durumda.

Basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri  Arzu Çerkezoğlu yapıyor. Açıklama iş cinayetinde ölenler için saygı duruşu ile başladı.

Ortak açıklama şu şekilde;

” Sadece işçiler değil tüm Türkiye halkları Somalıların yanında, sorumlulardan hesap sormak için ayağa kalkıyor. Özelleştirme ve taşeronlaştırma ile Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’da ilk sırada, dünyada ilk üç içinde. Başbakan bu işin fıtratında var diyerek tarihten örnek vererek geçen yüzyıllarda kalan zihniyetini gösterdi.  Başbakana 21. yy’da olduğumuzu hatırlatmayı borç biliyoruz. Taleplerimiz: Taşeron yasaklanmalı, madenler yeniden kamulaştırılmalı, iş güvenliği yasası kaldırılıp mesleki denetimler meslek odalarına devredilmeli, hükümet istifa etmeli. Hep birlikte söz veriyoruz taşeronu bu ülkeden silecek mücadele vermek borcumuzdur, bu sistemi ortadan kaldıracağız”

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

sarıyertaseron

ist

ista

basın-açıklaması_

m-köy-toma

caglayan1

is-birakma-soma-4-AA

bakirköy

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*