Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da Newroz

İstanbul’da Newroz

İstanbul Newroz’u adına yakışır güzel bir bahar havasıyla karşıladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren gruplar halinde İstanbul’un her yerinden Kazlıçeşme Newroz alanına akan yüzbinlerce kadın, erkek ve çocuk Kazlıçeşme’yi sarı-kırmızı-yeşile boyadı.

Henüz yollardayken otobüslerde, trenlerde ve kaldırımlarda Kürtçe şarkıların söylenmesi, halaylar ve sloganlarla başlayan Newroz havası Kazlıçeşme‘de doruk noktasına ulaştı. Sabah saatlerinde kimi gruplar koşar adımlarla ve sloganlarla Newroz alanına doğrudan giriş yaparken kimi gruplarsa Abdi İpekçi Spor Salonu önünde kortejler oluşturarak yürüyüşe geçmeyi tercih etti.

Devrimci Proletarya‘nın da aralarında olduğu çok sayıda devrimci ve demokrat kurum spor salonu önünde sloganlarla toplandı. Newroz’un renklerinde ‘Newroza Karkeran Piroz Be! / Devrimci Proletarya’ pankartı arkasında alana gelen DP okurları yürüyüş sırasında sık sık ‘Biji Yekitiya Karkeran Bıratiya Gelan!’, ‘Yaşasın Sosyalist Türkiye/Kürdistan!’, ‘Biji Newroz Biji Sosyalizm!’, ‘Kahrolsun Burjuva Demokrasisi!’, ‘Yaşasın Proletarya Sosyalizmi!’ sloganlarını attılar. DP slogancıları yer yer Kürtçe ajitasyonlarla da kitleyi selamlarken alanda DP’nin Newroz bildirisi de yaygın bir şekilde dağıtıldı.

Kazlıçeşme alanındaki Newroz programı açılış konuşması ve devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Mitingi örgütleyen kurumlar adına açıklama yapan Nural Doğan, Newroz’un anlamını anlatarak başladığı konuşmasını Kürt sorununun demokratik çözümü için muhataplarla görüşmelerin başlaması, Ergenekon’un üzerine gidilmesi ve demokratik bir anayasa hazırlanması gerektiğinden bahsederek sürdürdü.

Çar Newa’nın ezgilerinin ardından okunan İmralı’nın mesajı alandaki yüzbinler tarafından coşkuyla karşılandı. Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ufuk Uras, Kandil Barış Grubu adına Mustafa Ayhan ve BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak da birer konuşma yaptılar. Tüm konuşmalarda öne çıkan konu muhataplık ve barış-demokrasi söylemleriydi.

İstanbul Newroz mitinginin katılımcıları arasında direnişteki Marmaray işçileri de pankartlarıyla ve coşkulu sloganlarıyla yerlerini aldılar. Ayrıca direnişçi Cevizli Tekel işçisi Metin Arslan da mitingde kürsüden kitlelere seslendi. Arslan konuşmasında işçi sınıfının direnişteki bölüklerini selamlayarak Kürt sorununun da işçilerin sorunlarının da çözümü için egemen sınıftan beklenti içinde olmak değil kendi mücadelesini yükseltmek gerektiğine değindi. 1 Nisan’da Tekel işçileri için yapılacak Ankara buluşmasına tüm emekçileri çağıran Arslan ‘Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği!’ dedi.

Newroz programı müzikler ve halaylarla devam etti. Yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı Newroz alanında en sık atılan sloganlar her yıl olduğu gibi ‘Newroz Piroz Be!’, ‘Biji Serok Apo!’, ‘Biji Bıratiya Gelan / Yaşasın Halkların Kardeşliği!’ ve ‘Biji Aşiti!’ sloganları oldu.

Foto Galeri:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*