Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da Newroz Yasak Tanımadı

İstanbul’da Newroz Yasak Tanımadı

İstanbul’da bugün yapılması planlanan Newroz eylemi günler öncesinden bir çok yerde olduğu gibi Valilik tarafından yasaklanmıştı. HDP yasağın ardından tüm ilçelerde newroz eylemleri yapma kararı almıştı. Ancak ilçelerde de yasak gelince HDP yeniden Bakırköy salı pazarına çağrı yaptı. Binlerce kürt işçi ve emekçi Bakırköy civarında toplanarak Newroz alanına girmeye çalıştı. Polis vahşice saldırdı. Birçok noktada polise karşı kürt gençleri direndi. İstanbul’un birçok semtinde newroz ateşleri yakıldı.

Sabah saatlerinden itibaren binlerce polis TOMA, akrep ve ural tipi zırhlı araçlarla Bakırköy civarını ablukaya aldı. Şirinevler ve İncirli metrobüs durakarını kapatan polis burada inmeye çalışan herkese GBT kontrolu dayatmasında bulundu. Metrobüs duraklarında bir çok kişi gözaltına alındı. HDP’li avukatlar sabah saatlerinde basın çalışanları dahil 40 kişinin gözaltında olduğu bilgisini verdiler.

Gazi Mahallesi ve Sarıgazi’de toplanan ve newroz alanına gitmek isteyen kitleyede polis saldırdı. Bunun üzerine eylemciler polise taş ve molotoflarla karşılık verdi. Ara sokaklarda newroz ateşleri yakılarak yasağa rağmen newroz eylemleri yapıldı.

Polis ablukasına tepki gösteren kişilerde polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.Polis Kızılbayrak ve Alınteri muhabirlerini darp ederek gözaltına aldı. Kızılbayrak muhabiri gözaltına alınırken, Alınteri muhabiri çevredeki işçi ve emekçilerin yardımı ile polisin elinden kurtuldu. Polis Bakırköy civarında ki bütün basın mensuplarını darp etti. Basın mensuplarının çalışmasına izin vermeyen polis bu gün basının eylem alanından bilgi aktarmasını önlemeye çalıştı.

HDP Şirinevler binasının bulunduğu sokakta polisler tarafından kuşatıldı. Basının bu noktaya gelerek burada yapılacak açıklamayı izlemeside polis tarafından engellendi.Polis basına gün boyu sarı basın kartı dayatması yapmaya çalıştı.

Sarıgazi ve Gazi Mahallesinde polis saldırısı sürüyor. Sarıgazi’de gözaltına alınanların olduğu gelen bilgiler arasında.

Tüm engellemelere rağmen Bakırköy Salı pazarına ulaşan kitleye polis kalkanlar ve gaz bombası ile saldırdı. HDP ilçe binasında ise HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili Pervin Buldan tarafından basın açıklaması yapıldığı bildirildi.

Newroz alanına yakın bölgelerde eylemciler gruplar halinde toplandı. Neredeyse bütün sokaklarda “biji newroz” sloganı yankılanıyor. Beyoğlu Hacı Ahmet mahallesinde newroz eylemi için bir araya gelen kitleye polis gaz bombası ile saldırdı. Gençler polis saldırısına molotov kokteyleri ve barikatlar ile karşılık verdi. Hacı Ahmette newroz ateşi yakıldı. Ateş başında gençler halay çekti.

Glistan-Aydin

Polisler Bakırköy ve civarında ki birçok işyerini boşaltı.Kadir Has Üniversitesi yakınlarında üç kişinin puşi taktıkları için gözaltına alındığı belirtildi.

Şirinevler HDP binasından çıkarak Bakırköy’de ki newroz alanına gelen HDP heyetinin burada açıklama yapmasına polis izin vermedi. Polis kitleye plastik mermilerle saldırdı. Bir genç bu saldırıda polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

İncirli metrobüs durağında toplanmaya çalışan bir grupta burada polis saldırısına maruz kaldı. Polis gaz bombası ile kitleye saldırdı.

Newroz yasaklarına dair HDP tarafından saat 15.00’te İstanbul İl Örgütü binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek katıldı.

Bakırköy civarında kitle büyük oranda dağıldı. Ancak semtlerin birçoğunda her sokak newroz alanına çevriliyor. Sarıgazi, Gazi, Hacı Ahmet, Kanarya ve Esenyurt bölgelerinde birçok yerde ateşler yakıldı.

Öğlen saatlerine kadar 80 kişi gözaltına alındı. Kızılbayrak muhabiri gözaltında işlemlerinin bitmesinin ardından serbest bırakıldı.

sarigazi-newroz-saldiri-20-03-16-002-AA

Figen Yüksekdağ yaptığı açıklamada birçok yerde polis saldırısı olduğunu 120 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Figen Yüksekdağ her türlü engellmeye rağmen birçok yerde newroz eylemlerinin yapıldığını belirtti.

1 Mayıs Mahallesi’inde de newroz ateşi yakıldı. Her türlü engellemeye rağmen binlerce insan İstanbul’da newroz ateşini yaktı.

new3_156eea4aa559ea

gazi-tem-nevroz

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*