Anasayfa » BASINDAN » İstanbul’da Kürt işçilerden büyük eylem

İstanbul’da Kürt işçilerden büyük eylem

Bağcılar’daki bir inşaat projesinde çalışan Kürt işçiler, sabah saatlerinde TEM otoyolunu trafiğe kapattı. Şantiyede Kürt işçilerin saldırıya uğradığını iddia eden işçiler, iki arkadaşlarının da ağır yaralı olduğunu söyledi. İşçiler, yaralı arkadaşlarından birinin ise öldüğü haberinin geldiğini söyledi.

Yüzlerce işçi sabah erken saatlerde protesto için Bağcılar’da bulunan Kanal D ve Hürriyet binasının otoparkına geldi. Daha sonra Protesto yayılarak TEM otoyolunu kapatan işçiler, ‘Kahrolsun faşizm’ sloganları attı.

İşçilerin iddialarına göre şantiyede Kürtlere yönelik saldırı söz konusu. İşçiler, şantiyede bulunan diğer işçilerin kendilerine ‘Kürtçe konuşmayın’ şeklinde baskı yaptığını ifade ediyor. Kürt işçilere saldırı iddiası Şimdiye kadar beş kez saldırı yapıldığını ve 7 arkadaşlarının yaralandığını belirten işçiler, yönetim ise yaşanan olaylara rağmen herhangi bir güvenlik önlemi almadığını söylüyor. Dün gece saat 23.00 sıralarında gerçekleştiği belirtilen saldırıda ise 2 işçinin ağır yaralandığı ifade ediliyor. İddiaya göre bir grup işçi, telefonda aileleriyle Kürtçe konuşan işçileri şantiyede hedef aldı ve bu saldırılarda iki işçi bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralandı. İşçiler arkadaşlarının bıçaklandıktan sonra battaniyeye sarılarak şantiyenin bir köşesine atıldığını ileri sürdü.

İşçiler adına söz alan Fethi Çobanoğlu, Radikal’e, “Dün geceki saldırıda ambulans 1 saat sonra geldi. Burada 3 bin kişi çalışıyor. Bu yaşanan kaçıncı olay, kimse kulak vermedi bize. Telefonda annemizle anadilimizi dahi konuşmamıza tepki gösteriyor diğer işçiler” açıklamasında bulundu. Yaklaşık 30 dakika TEM’i trafiğe kapatan işçiler, protestolarının ardından sessizce dağıldı.

radikal.com.tr

kurt-isciler-tem-i-kapatti-5084599_2727_oİstanbul Bağcılar’da TEM Otoyolu işçiler tarafından çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Bu eylemin, Kürtçe konuşan işçilere yönelik yapılan ırkçı saldırılara tepki amaçlı olarak yapıldığı öğrenildi.

Alınan bilgilere göre Bağcılar İstoç’un yanındaki Ege Yapı ve TOKİ’nin birlikte yaptığı inşaat firmasında 3 Kürt işçisi, Kürtçe konuştukları için kimliği belirlenemeyen 5 kişinin bıçaklı saldırısına uğradı.

Saldırıya maruz kalan işçilerin isimleri öğrenilemezken, bunlardan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı olan birinin saldırıda hayatını kaybettiği, diğer ikisinin yaralandığı bildirildi.

Olayı duyan işçiler inşaat firmasının önünde toplanmaya başladı.  Kısa sürede sayısı bine ulaşan işçiler, sesini duyurabilmek için Kanal D binası önüne doğru yürüyüşe geçti. Burada da bir süre eylemlerini sürdüren işçiler daha sonra, Mahmbutbey TEM yolunu trafiğe kapatarak oturma eylemine başladı.

İşçilerin TEM yolundaki oturma eylemi devam ediyor.

Türkiye’de Kürtler başta olmak üzere farklı kültürel, etnik ve inanç gruplarına yönelik ırkçı saldırılar karşısında hükümetler bugüne kadar ciddi bir tedbir almadı. Saldırganlar bir çok kez hükümet yetkilileri tarafından “yurttaş tepkisi” diye adlandırılarak meşrulaştırılmaya çalışıldı. Saldırılar cezasız kaldığı gibi,  resmi açıklamalarla teşvik ediliyor.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*