Anasayfa » GÜNDEM » İstanbul’da kitlesel ve coşkulu Newroz

İstanbul’da kitlesel ve coşkulu Newroz

İstanbul’da Newroz kutlamalrı coşkulu ve renkli bir şekilde yaşandı. İstanbul Newrozlarının en kitleseli bu yıl yaşandı. Yüzbinler alana akın etti.

“Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” sloganıyla düzenlenen İstanbul Newroz kutlamalarının adresi yine Kazlıçeşme Meydanı oldu.

Kazlıçeşme Meydanı’na Kuleler, Marmaray ve Yenikapı yönlerindeki arama noktalarından girildi. Yenikapı tarafında Abdi İpekçi Spor salonu önünde bir araya gelen binlerce genç, alana girmek için açtıkları 200 metre uzunluğundaki dev sarı, kırmızı ve yeşil bayrağı açarak yürüyüşe geçti. Bu bayrak saaatlerce meydanda dolaştı. “Biji serok Apo” ve “Newroz piraz be”  sloganları Kalıçeşme’ye giden otobüslerde ve Marmaray’da başladı ve alanda da en sık atılan sloganlar oldu.  Alanda en çok öne çıkan yine Apo posterleri ve Kürdistan bayrak ve renkleri olurken bu yıl ayrıca Rojava ve Kobanê direnişi ve Kobanê’de yaşamanı yitiren YPG/YPJ ve enternasyonalist savaşçıların fotoğrafları ve bu içerikli sloganlar öne çıktı.

Alanda kurulan dev platformun sağ ve sol tarafına ise Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Abdullah Öcalan, Kemal Pir, Mazlum Doğan ve Zilan’ın dev posterleri asıldı.

Kadınlar Newroz’a renkleriyle, kimlikleriyle, zılgıtlarıyla renk verirken, Newroz kutlamalarına katılan erkeklerin büyük çoğunluğu da şal û şepik giydiği görüldü. Kadınlar da rengarenk yöresel kıyafetleri ile Newroz kutlamalarını renk cümbüşüne dönüştürmüşlerdi. Genç kadınların üzerinde gerilla kıyafetleri de vardı.

Newroz alanının içinde ve dışında yiyecek içecek standı açılırken, çok sayıda seyyar satıcı da Newroz alanının etrafında konumlamış durumda. Özellikle sarı-kırmızı-yeşil renklerinin hakim olduğu poşi, tişört, atkı kol ve alın bandı gibi onlarca şey “milyona yek” sesleri eşliğinde satılmaya çalışıldı. Bu manzara Newroz’un bir parçası oldu artık.

Newroz alanında hakim olan hava seçimlerdi. İstanbul Newroz kutlamalarına HDP bileşeni siyasetlerin katılımı oldukça yüksekti.

Programda Rojava, Hernepeş, Enternasyonal ve Avusturya işçi marşları hep birlikte söylendi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşmasını yapmak için sahneye çıktı. Kitle, Demirtaş’ı görebilmek için sahne önüne akın edince Demirtaş uzun süre beklemek zorunda kaldı. Alkış ve sloganlar nedeniyle dakikalarca konuşmasına başlayamayan Demirtaş, bir izdiham yaşanmaması için sürekli ricada bulundu.

Demrirtaş Evren’in ve AKPnin barajlarını sel olup yıkacağız ifadelerini kullandığı konuşmasında ana vurgu seçimler oldu.

Demirtaş’ın konuşmasının ardından alandan ayrılmalar da başladı. Bu arada sanatçı Kawa sahne aldı. Saatlerce coşkulu şekilde Newroz’u kutlayan, halay çeken kitle Kawa’nın ezgileri eşliğinde halaylarını sürdürdü.

newroza

newroz1

newrozz

newroz-

newroz.newroz-i

newroz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*