Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da 8 Mart mitingi

İstanbul’da 8 Mart mitingi

Devrimci 8 Mart Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mitingini Kadıköy’de gerçekleştirdi.

10 Mart Cumartesi gerçekleşen miting için kitle Tepe Natilius‘un önünde biraraya geldi. Saat 15.00’de yürüyüşe geçen kitlenin en önünde platformun “Eşit, sömürüsüz bir dünya için örgütlenelim ve mücadele edelim” yazılı ortak pankartı yer aldı. Ortak pankart arkasından ise platform bileşenleri ve eyleme katılan diğer kurumlar pankartları ile yer aldılar.

Eyleme platform bileşenleri; Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, BES 1 No’lu Şube, ÇHD İstanbul Şubesi, Devrimci Hareket, Devrimci Proletarya, Emekli Sen Beyoğlu-Kadıköy-Kartal Şubeleri, Emek ve Özgürlük Cephesi, Genel-İş 1 No’lu Şube, Halk Cephesi, Kaldıraç, KESKli Kadınlar, Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği İstanbul Şubeleri ve Proleterce Devrimci Duruş’un yanı sıra İMD, İCOR, Alınteri, Çağrı, ODAK ve bazı yöre dernekleri de pankartları ile katıldı.

Devrimci Proletarya örgütleyicisi olduğu eyleme “Emekçi Kadının Kurtuluşu Sosyalizmde” pankartı ile katılırken “Ev Köleliğine Son”, “Kadın Cinayetlerine Son”, “8 Mart’ta Ücretli Tatil”, “Cinsel Tacize Tecavüze Son” dövizleri ve flamaları taşındı.

Yürüyüş sonrası tüm kortejlerin miting alanına girmesinin ardından miting programı Emekçi Kadınların özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından kürsü konuşmalarına geçildi ilk olarak platform adına ortak açıklama okundu.

8 Mart’ın yaratıcısı olan New Yorklu işçilerin selamlanması ile başlayan konuşmada 8 Mart’ın tarihsel ve sınıfsal özüne vurgu yapıldı.

İşyerlerinde özellikle kadın işçilerin maruz kaldığı mobbing uygulamalarından, şiddet ve tecavüz saldırılarından bahsedildi. Son aylarda yükselen özellikle Kürt halkına ve KESK üyelerine uygulanan baskı ve tutuklamalara ve cezaevlerinde direnen devrimci kadın tutsaklara değinilen konuşma “kadın-erkek elele mücadeleye” çağrısı yapılarak bitirildi.

Ortak açıklamanın ardından kürsüden direnişteki Maltepe işçileri, ve MEPA işçileri söz alarak direnişlerinden söz ettileri. Direnişçi işçileri alana eşleri ile birlikte yer aldıkları pankartları ile katılmışlardı.

KESK’li Kadınlar adına Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Nursel Tanrıverdi söz aldı. Tanrverdi, Kırkdan fazla KESKlinin Cezaevlerinde olduğunu belirterek “KESK’e yönelik tutuklama ve baskıların, KESK’in fiili-meşru mücadelesinin engellenmek istenmesinden kaynaklıdır” dedi.

Daha sonra Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen söz alarak zaman aşımına sokulmak istenen davaya sahip çıkılması ve katillerin yargılanmasının sağlanmasının gerektiğini belirtti.

Kürsüden yapılan konuşmaların ardından müzik ve şiir dinletileri için sahne alındı. İlk olarak kürsüye Pınar Aydınlar çıktı. Aydınlar’ın ezgileri hepbirlikte söylendi ve halaylar çekildi.

Ardından Bilgesu Erenus, Adalılar ve Grup Yorum Korosu ezgileriyle, Esenyurt İşçi Kültürevi Tanyeri Şiir Topluluğu‘da şiirleri ile yer aldı kürsüde.

Yapılan dinletlerin ardından miting sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*