Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul’da 8 mart etkinliği

İstanbul’da 8 mart etkinliği

Kadıköy Kültür Kafe ve İşçi Meclisi okurlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gündemiyle düzenledikleri etkinlik dün yapıldı. Etkinliğe farklı kuşaklardan kadın ve erkek emekçiler, lise ve üniversite öğrencileri olmak üzere 50 kişi katıldı.

Etkinlik Novamed grevi belgeselinin gösterimiyle başladı. Daha sonra kadın sorununun güncel yaşanışı ile ilgili sohbete geçildi. Özellikle kadın emekçilerin katılımı ve konuşmalarıyla sohbet doğrudanlık ve içtenlikle, somut sorunların dile getirilişi ile aktı. Kadın emekçiler 13 saati bulan mesailerden, ev ve çocuk sorumluluğu ile ilgili sorunlarından söz ederken erkek emekçiler de kadın sorununa ilişkin kendi kısıtlılıklarını ortaya koydular.

Verilen aranın ardından müzik dinletisine geçildi. Bağlama eşliğinde hep birlikte söylenen parçaları, genç bir kadın arkadaşın kısa keman dinletisi izledi.

Daha sonra sohbetin ikinci bölümüne geçildi. Bu bölümün açılışını okullarında uzun süredir cinsel tacizle karşı karşıya olduklarını anlatan liseli gençler yaptılar. Liseli gençler, tacizin yanı sıra karşı karşıya kaldıkları baskı ve tehditleri de ortaya koydular. Sorunu somut çözüm arayışı yönüyle ortaya koyan liseliler, sohbeti de daha baştan dinamize ettiler. Özel sektörde çalıştığını söyleyen bir kadın emekçi, kadın cinayetlerinden duyduğu üzüntüyü anlattı ve bu cinayetlere tepki verilmesi gerektiği çağrısı yaptı. Kadın sorununda toptancı, kadın emekçilerin aydınlatılması ve örgütlenmesine somut çaba ve emek vermeyen, kabaca “sistem sorunu” diyerek çözümü “sosyalizmden sonra”ya erteleyen tutumlar, kadın ve erkek emekçilerin özeleştirel ve içtenlikli konuşmaların konusu oldu. KESK içerisindeki cinsel taciz dahil bir dizi konuda devrimci güçlerin tarihsel gelişmelerin gerisinde kaldığına işaret edildi. Sorunun çözümü için kadınla erkek arasındaki işbölümünün, ailenin ortadan kaldırılması gerekliliğine vurgu yapıldı. Kadınların tarihsel kazanımlarının işçi-emekçi kadınların omuzları üzerinde yükseldiğine, işçi sınıfını kontrol etmek için işbaşında olan sendikalara karşı da kadın işçilerin etkinliğinin gerekliliğine değinilerek Tekel işçilerinin Mustafa Türkel’lerin demagojilerini boşa çıkardığına işaret edildi.

4 saat kadar süren etkinlik, bu canlı sohbetin ardından içilen çaylarla ve çalışma ve buluşmaların 8 Mart’la sınırlı kalmayacağı çağrılarıyla son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*