Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İstanbul’da 19 Aralık Grevi

İstanbul’da 19 Aralık Grevi

“Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz!” ana başlığı ile yapılan KESK Grevi için iş bırakan kamu işçileri İstanbul’da Avrupa Yakası Çapa’da Anadolu Yakası ise Sirkeci’de bir araya geldi. Toplanmaların ardından iki koldan Beyazıt Meydanı‘na yüründü.

Eylemde en önde KESK imzalı “Herkese eşit ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilde kamusal sağlık hizmeti. Hastaneler işletme, hastalar müşteri, çalışanlar köle olmasın” yazılı pankart taşındı. KESK b ileşenei sendikalar başta olmak üzere eyleme katılan diğerkurumlar bu pankartın arkasından kortejlerini oluşturdular.

Eyleme DİSK, TTB, TUMTİS, HDP/HDK, Halakevleri, BDSP ve Kaldıraç‘ında arasında bulunduğu birçok kurum katılarak destek verdi.

Devrimci Proletarya‘da eylemde yerini alırken Ulusal İstihdam Stratejisini işleyen afiş ve bildirilerini de alana taşıdı. Ayrıca eylemde 29 Aralık’ta İşçi Meclisi tarafından yapılacak olan “UİS ve Sınıf Mücadelesi” başlıklı Panel-Söyleşi’ninde çağrısı yapıldı.

Eylemde rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna karşı tepkiler yoğun bir şekilde yer aldı. Sloganlara da yansıyan tepkilerde ayakkabı kutuları tepkilerin sembolü oldu.

Sirkeci Garı önünde de yüzlerce emekçi toplandı. Anadolu yakasından vapurlarla gelen emekçiler, “Hırsızlara değil, emekçiye bütçe”, “İnsanca yaşam, demokratik Türkiye”, “Çocuklar çalıyor bakanlar bakıyor”, “Ayakkabı kutusu yeni çıktı kokusu’ sloganlarıyla, Sirkeci Garı’na yürüdü.

Burada halay çeken, horon tepen kamu işçiler, “Savaşa karşı olmak, parasız eğitim, parasız sağlık istemek vatan hainliği ise kamu emekçileri vatan hainliğine devam ediyor” diye konuşmalar yaptı.

Çapa kolundan yürüyüşte ön çıkan sloganlar “AKP’nin kasası ayakkabı kutusu”, “Hırsız var” gibi sloganlar oldu.

Yürüyüş kollarının Beyazıt Meydanı’na ulaşmasının ardından miting programı başladı. Miting, 19 Aralık “Hayata Dönüş” operasyonunda katledilen devrimciler, Maraş katliamında öldürülenler başta olmak üzere mücadele de yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Ardından KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, yolsuzluk operasyonuna dikkat çekti; “Ülkeyi 11 yıldır fitne fesatla yönetenlerin tüm pislikleri ortada, şimdi tam da hesap sorma zamanıdır” dedi.

Tombul’un ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu söz aldı. Çerkezoğlu, “Yaşanan basit bir rant paylaşımı değil. Biz bu dalaşın ne seyircisi olacağız, nede bu dalaşa dahil olacağız. Biz sokakta, yağma ve talan politikalarına karşı emeğin temiz disipliniyle yürüyüşümüze devam edeceğiz. Onların kokuşmuş düzenini emekçiler mücadele ile yıkacak” dedi.

Konuşmaların ardından çekilen halaylarla eylem sonlandırıldı.
2

3

4

1

5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*