Anasayfa » GÜNDEM » İstanbul sallandı

İstanbul sallandı

İstanbul’da önceki gün Silivri açıkları merkezli 4.6 şiddetindeki depremden sonra, bugün de yine aynı fay merkezli 6.0 şiddetinde bir deprem daha yaşandı.

Bizim de en üst katında bulunduğumuz bina, önce zangırdamaya başladı, ardından alttan güçlü bir vuruşun geldiğini hissettik, bina epey bir sallandı, bir kaç eşya devrildi… Biz kendimizi dışarı atarken, sarsıntılar durdu.

Bir süre sonra bir kaç küçük sarsıntı daha oldu. Depremin Avrupa yakasında daha şiddetli hissedildiği belirtiliyor.

Şu anda telefon hatları çökmüş durumda. İlk eldeki bilgiler Avcılar’da bir minarenin yıkıldığı, Bağcılar’da bir binanın çöktüğü, Adalet Sarayı gibi bazı büyük kamu binalarının duvarlarında çatlaklar oluştuğu. Şu ana kadar ulaşan bir can kaybı haberi yok.

Dünkü depremden sonra, deprem uzmanı Prof. Dr. Görür sosyal medya hesabından, şunları vurgulamıştı:

Görür, depremi ile ilgili bir harita paylaştı

“Orta çukurlukla Çekmece gölleri arasında uzanan fay kolu ilk kırılmasını beklediğimiz faydır. 70-75 km uzunluktadır, kırıldığında en az 7.2 büyüklüğünde deprem üretir. Bu kol kilitlenmiştir. Yani hiçbir hareket belirtisi ve üzerinde deprem yoktu. Bu kol enerji biriktiriyordu. Onun için ilk bunun kırılacağını düşünüyorduk. Dünkü deprem işte bu kolun en batı ucunda, yani orta çukurluğun hemen doğusunda oldu. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir deprem. Söz konusu kolu belli ölçüde etkileyebilecektir. Gerçi olan deprem 4.6 büyüklüğündedir. Açığa çıkarttığı enerji söz konusu koldaki depremi tetikleyebilir mi soru işareti. Ama bu koldaki gerilimi daha da artırdığı kesin. Orta çukurluğun batısında Tekirdağ havzasına kadar uzanan fay kolu üzerinde zaman zaman 4’ten küçük depremler olur. Bu depremleri önemli bir kısmı havza çökelleri içerisinde biriken gaz kaçakları yüzünden olmaktadır. En son yaptığımız araştırmalarda bunu belirledik ve yayınladık. Bu gazlar doğal gaz. Fay Trakya havzasındaki gaz rezervuarlarını kesmiş, dolayısıyla bu gazlar deniz altından kaçıyor. Onun için ben dün hiçbir medyaya konuşmadım. Dünkü deprem gaz kaçağı nedeniyle olan bir deprem miydi yoksa fay hareketi sonucu mu oldu onu anlamaya çalıştım. Ancak depremin yeri ve büyüklüğü fay kırılmasına daha uygun ama odak derinliği çok sığ sanki gaz kaçağına işaret ediyor.”

Deprem ile ilgili sağlıklı bilgi alınması için araştırma yapılması gerektiğine dikkat çeken Görür, gerekli ekip ve ekipmanın olmadığını söyledi. Görür, “Biz zamanında çok söyledik Marmara’nın tabanına sabit bir gözlem istasyonu kuralım diye. Bunun için DPT ve TÜBİTAK’a projeler verdik, reddedildi. Halbuki AB destekliyordu. Sonuç olarak; dünkü denklem konum ve büyüklük olarak rahatsız etti, çok dikkatli olmalıyız. Ulusal ve uluslar arası bilim camiası ile işbirliği ve araştırmanın içinde olan insanlara kulak veriniz. Bilginin nereden, hangi araştırmanın ürünü olduğunu sorgulayınız. ” mesajını paylaştı.

Bugünkü depremden sonra ise deprem uzmanı Prof. Miktad Kadıoğlu, İstanbul’da üst üste yaşanan orta şiddetli depremlerin büyük depremin habercesi olabileceğini açıkladı:

“Yıllardır uyuyan bir fay hattı var arada bir kendini hatırlatıyor bize İstanbul’da. Bu deprem büyük İstanbul depreminin habercisi. Ulusal seferberlik halinde Marmara bölgesini afete hazırlamamız gerekiyor. İstanbul’da olan büyük depreme hazırlanmamız lazım.”


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*