Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul Newrozu’nda çok sayıda gözaltı

İstanbul Newrozu’nda çok sayıda gözaltı

İstanbul Bakırköy Halk Pazarı’ndaki Newroz mitingi oldukça gergin geçti. Polis puşili, Demirtaş kaşkol ve resimli, geleneksel kıyafetli olanları alana almadı. Arama sırasındaki gerginliklerde ve rasgele 30’dan fazla kişi gözaltına alındı. Alanın içinde ve dışındaki kitle sık sık faşizme ve baskılara karşı sloganlar attı.

HDP, DBP, DTK ağırlıklı ve çok sayıda parti, sendika, derneğin de olduğu tertip komitesinin hazırladığı konuşma metni, Avusturya İşçi Marşı ve Newroz ateşinden sonra, Kürtçe ve Türkçe okundu:

“Toplumun bir kesimini makbul, bir kesimini de ikinci sınıf ilan edenlerin şoven oyununu bozmak için bir araya geldik. Çünkü Newroz halkların eşitlik çağrısıdır.

Ağır silahlarıyla, topları tüfekleri ve paralı askerleriyle bölgede cirit atan emperyalistler ve paralı çeteleri; halklar kendi kaderlerini tayin edemesinler diye bölgeyi kan gölüne çevirdiler. Hemen barış istiyoruz. İnsansız hava araçları, F-16’ların, mayınların ve bombaların; işbirliği yapmış devletlerin ölüm kusan oyuncaklarıyla çocukların geleceği kararmasın diye artık yeter, edi bese demek için sesleniyoruz.

Biz yoksullar, işçiler, emekçiler, dili-sözü yasaklılar… Susturulmak için sürekli OHAL’e maruz bırakılanlar; biz; alınterinden başka zenginliği olmayan sade insanlar; biz; kimliği yüzünden olağan suçlu ilan edilenler; biz; her dilden her dinden rengârenk yurttaşlar bu zulüm düzenini yıkacağız. Taleplerimizi Newroz’dan 1 Mayıs’a hep birlikte taşıyacağız. Pankartlarımızı Newroz alanlarından 1 Mayıs alanlarına dalgalandıracağız. Söz veriyoruz. Bütün mücadele alanları bizim şarkılarımızla coşacak. Çünkü Newroz kardeşlik halayıdır; isyanın ateşidir. Yakın ateşi, kurun özgürlüğün halayını.”

HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, yaptığı konuşmada sokağa çıkma yasaklarında öldürülenleri andı.

Barbaros’un ardından HDP İstanbul Yöneticisi M. Ali Soysal Kürtçe açıklamayı okudu.

“Bugün Afrin de gençlerimizin kanını döküyorlar. Kan dökücüler iyi bilsin her gencimiz kan emici Dehak’a karşı Demirci Kawa’ya dönüşmüştür. Tanklarınız, toplarınız bu halk karşısında durmaz. Biliyoruz özgürlük kolay değil. Öcalan’ın dediği gibi ya özgürlük ya da onurlu bir şekilde öleceğiz.”

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç da, Efrin işgalini kınadı, analar ağlamasın diye mücadele ediyoruz, dedi. Faşizme karşı mücadele çağrılarını yineledi. Alanda sık sık ve yoğun olarak “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Miting, HDP Eşgenel başkanı Sezai Temelli’nin “Bu savaşı ancak halklar, emekçiler durdurabilir. Barış yolundan dönmeyiz. Mutlaka kazanacağız” diyen konuşmasıyla bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*