Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul, İzmir ve Bursa’da atama eylemleri

İstanbul, İzmir ve Bursa’da atama eylemleri

İşsizlik ve güvencesiz çalışmaya karşı bugün İstanbul Taksim, İzmir Konak ve Bursa Fomara Meydanı’nda bir araya gelen öğretmenler taleplerini hep bir ağızdan haykırdı.

(Eğitim Emekçileri Derneği)

İSTANBUL/ Milli Eğitim Bakanlığı’nın söz vermesine rağmen 2011 yılı içinde 55 bin öğretmen ataması yapmaması üzerine sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenen işsiz ve güvencesiz öğretmenler bugün saat 11.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda buluşarak Galatasaray Lisesi önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

“Öğretmenler Atanmak İstiyor” yazılı pankartın açıldığı coşkulu yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde gelen öğretmenler burada basın açıklaması yaptılar. Ayrıca eylemde, işsizliğin girdabında çözümü intiharda bulan bir işsiz öğretmenin temsili cenazesi de kaldırıldı.

Acil olarak verilen sözün tutulmasını isteyen eğitim işçileri, ücretli öğretmenliğin kaldıırılmasını ve koşulsuz atama yapılmasını istediler. Yapılan basın açıklaması ve atılan sloganların ardından eylem sonlandırıldı.

İZMİR/ Koşulsuz atama ve ücretli öğretmenliğin kaldırılması taleplerinin dile getirildiği bir diğer eylem de bugün İzmir’de yapıldı.

Yapılan yürüyüşün ardından Konak’taki eski Sümerbank önünde toplanan ataması yapılmayan öğretmenler adına bir basın açıklaması yapıldı. Beden Eğitimi öğretmeni Sılay Mutlu tarafından okunan basın açıklamaında;

“Öğretmen atanmamasının bahanesi ekonomik yetersizlik ise biz nasıl dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alıyoruz? Libya’ya bir çırpıda 300 milyon dolar gönderebilen hükümetin eğitime ayıracak kaynağının olmamasını iddia etmesi manidardır” denildi.

Öğretmenler yanlarında getirdikleri KPSS hazırlık kitapları ile, basın açıklamasının yapıldığı alanda bir de kule oluşturduktan sonra eylemi sonlandırdılar.

BURSA/ Bir diğer eylem de Bursa Fomara Meydanı’nda gerçekleştirildi. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu(AYÖP) adına yapılan basın açıklamasında konuşan Leyla Çakan, ataması yapılmayan 27 öğretmenin intihar ettiğini söyleyerek, sözün bittiği yere gelindiğini söyledi. Bir hafta önce bir okulun açılışında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in 150 bin öğretmene ihtiyacın bulunduğunu dile getirdiğini ifade eden Çakan, öğretmen alımı yapılmayacağını söylediğini hatırlattı.

Vatandaşlardan toplanan vergilerle okutulan öğretmenlerin bunalımda olduğuna işaret eden Çakan, geçen hafta 25 yaşındaki Ceyda Cansu Denker isimli öğretmenin “Ben 300 lira için mi okudum” diyerek intihar ettiğini kaydetti. Sıkıntıların biran önce çözülmesini beklediklerini söyleyen Çakan, “Öğretmenler olarak paramparça perişan haldeyiz. Bu nasıl bir vurdumduymazlık, bu nasıl vicdandır? Diploması olan ve öğretmenlik donanımına sahip öğretmenlerimiz neden atanamıyor? Ekonomi iyiye gidiyorsa, ülke hızla kalkınmaktaysa ve bütçe 2.8 milyar lira fazla verdiyse öğretmenler neden hala atanamamaktadır? Öğretmen ihtiyacı olan sınıflarda neden öğretmen yerine akıllı tahtalar alınmaktadır? Bunun mantıklı bir açıklaması olsaydı cevabı bu süreç içinde verilirdi” dedi.

Konuşmanın ardından platform üyeleri, kendilerine destek sağlamak için açtıkları standda imza topladı.

ADANA/ Adana’da bir araya gelen işsiz ve güvencesiz öğretmenler ise, Adana Eğitim-İş Sendikası binasında bir basın toplantısı gerçekleştirerek tepkilerini dile getirdiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*