Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul İSİG’den eylem

İstanbul İSİG’den eylem

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi her ay başında, bir evvelki ay meydana gelen iş cinayetleri bilgilerini derleyip bazı çözüm önerilerini basın ve kamuoyu ile paylaşıyor. Ayrıca açıklamalarında ağırlıklı olarak bir sektöre yer veriyor.

İSİG Meclisi’nin Şubat 2012 değerlendirmesinin ana eksenini, elektrik çarpmaları ve baraj patlamaları ile sıkça gündeme gelen enerji sektörü oluşturdu.

2 Mart 2012 Cuma günü saat 14.00’de Taksim meydanında toplanan ve Devrimci Proletarya’nın da yer aldığı İSİG bileşenleri içerisinde bu ayki açıklamada kitlesel olarak yer alan grup Enerji-Sen üyesi taşeron BEDAŞ işçileri oldu. Öğlene kadar çalıştıktan sonra iş bırakarak eyleme gelen 150 kişilik taşeron BEDAŞ işçi grubunun coşkusu eyleme damgasını vurdu.

Eylemde Tabip Odası, Elektrik, Makina, Çevre, Maden, Kimya… odaları üyelerini yanı sıra, Hava-İş, Dev Sağlık-İş, Sine-Sen, Limter-İş, Nakliyat-İş… sendikalarınan temsilciler katıldı. İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi ailelerinin de eyleme katıldığı görüldü.

Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında Gökdere’deki baraj inşaatında Enerji-Sa, taşeron firma ve Bakanlık elbirliğiyle işlenen ve bedenleri halen ailelerine teslim edilmemiş 10 işçinin katli işlendi. Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, olay yeri izlenimlerini basınla paylaştı. Taşeron çalıştırılarak öldürülen işçilerin ailelerinin, devlet görevlileri tarafından ölü bedenlerin muhakkak bulunacağı, zararların para yoluyla tazmin edileceği ve başka akrabalarına iş verileceği vaadiyle basına açıklama yapmamaları yönünde ablukaya alındıkları ifade edildi. Meslek odaları adına yapılan konuşmada ilgili bakan Veysel Eroğlu’nun TMMOB’yi suçlamasına karşı savunma ve asli sorumlunun gerekli denetimi yapmayan devlet olduğuna dair vurgular yapıldı.

Ardından iki yıl önce Bedaş’ta bir iş cinayetinde öldürülen işçi Erkan Keleş’in hikayesi ve ailesinin adalet arayışı gündemleştirildi. Trabzonlu Erkan Keleş Bedaş’ta 7 yıllık taşeron işçisiydi. Ocak 2009’da taşeron ihalesini ALKAMA adlı şirket alınca 31 yaşındaki Keleş çalışmaya devam etti. Maaşı 840 TL’ydi. Ramazan Bayramı’nın 2. günü, 11 Eylül 2010’da mesaisi vardı. Ardında 28 yaşındaki eşini, 8 yaşındaki oğlu İlhan’ı ve 20 günlük bebeği Ömer Faruk’u bırakarak Gaziosmanpaşa İşletme Şefliği’ne gitti. Saat 17.10’da Haraççı’daki orta gerilim hattında (1000-34 bin kilovat) arıza çıktığı ihbarı ulaştı. Keleş onarım için çıktığı direkte çarpılarak öldü. Sorumlu BEDAŞ ve taşeron şirketin halen cezalandırılmadığını söyleyen Erkan’ın kardeşi Mustafa, bu davanın peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Konuşmaların ardından kitle Taksim’den BEDAŞ önüne kadar sloganlarla yürüdü. “İş kazası değil, bu bir katliam, cinayet”, “İnsanca çalışmak istiyoruz” sloganlarının atıldığı eylem BEDAŞ önünde aylık İSİG raporunun okunmasının ardından sona erdi. Eylemin sonunda 3 Şubat’ta saat 11 civarında BEDAŞ Gaziosmanpaşa taşeron arıza şirketi Aram çalışanı Seyithan Ağır’ın Alibeyköy barajı yakınındaki bir trafonun üstünde arıza sorununu giderirken 35 bin volta kapıldığı ve 3 metre yükseklikten düştüğü hatırlatıldı. Seyithan Ağır kolunu kaybetti ve halen yoğun bakımda. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bu olay hakkındaki işkazası önraporunu açıkladı. Önrapordan bu “kaza”nın da “ihmal” adı verilen bilinçli ve sistemik kapitalist saldırılardan biriyle daha karşı karşıya olduğumuz sonucu çıkıyor.

Basın açıklaması hep birlikte atılan “Seyithan Ağır Yalnız Değildir!” ve “Güvenli İş, Güvenceli Gelecek” sloganlarının ardından sona erdirildi.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*