Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden basın açıklaması

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden basın açıklaması

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Kasım ayı iş kazası ve meslek hastalıkları değerlendirmesini Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Açıklamanın bu ayki gündemini de diş teknisyenlerinde görülen slikozis hastalığı oluşturdu. Basın açıklamasına İşçi Meclisi gazetesi okurları da katılım sağladılar. Eylemde sağlık emekçileri ağırlıklı birleşimden sık sık “Herkese güvenli çalışma, güvenceli gelecek”, “Sağlıklı çalışmak istiyoruz”, “Herkese parasız, nitelikli sağlık” sloganları yükseldi.

Sağlık emekçileri adına açıklamayı meslek hastalığı olan silikozise yakalanan Diş Teknisyeni Namık Albayrak yaptı. Albayrak, güvencesiz çalışma koşularının işçilerin hayatlarını almaya devam ettiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

Kasım ayında basından ulaşabildiğimiz kadarıyla en az 57 işçi hayatını kaybetti, yine en az 1976 işçi yaralandı. En az diyoruz, çünkü bu tablo buzdağının görünen yüzüdür. Ne yazık ki işçi ölümleri ve yaralanmaları çok daha fazladır. Ancak ülkemizde devlet sağlık ve güvenlik önlemlerini almadığı / denetlemediği gibi, ölüm ve yaralanmaların tespitini de tam olarak yapmamaktadır…

Slikozis öldürmeye devam ediyor
Genelde madenci hastalığı olarak bilinen cam ve seramik sanayi ve dökümcülük gibi sektörlerde görülen, esas olarak kamuoyunun kot kumlama işçilerinin hastalık ve ölümleriyle bildiği silikozis hastalığı diş protez teknisyenleri için de ölümcül bir tehlikeye sebep olmaktadır.

2011 yılında 4 diş teknisyeni slikozis sonucu hayatını kaybetmiştir. 53 yaşındaki Muammer Tatar ve 43 yaşındaki Âdem Kılıç İstanbul’da, 19 yaşındaki Ömer Faruk Böyük Kırıkhan’da ve ismini tespit edemediğimiz 24 yaşındaki bir işçi de İskenderun’da slikozisin aramızdan aldığı arkadaşlarımızdır.

Son yıllarda kamuda hastanelerden ayrılan ve “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri”ne dönüştürülen birimlerde, hasta ağızlarında kullanılan protezler, ihale usulü ile özel diş laboratuarlarından alınmaya başlanmıştır. İhaleyi alabilmek için gereğinin çok altında fiyat veren laboratuarlar, maliyeti düşürmek için; çalışma saatlerini arttırma, kalitesiz – ucuz malzeme kullanma ve esas olarak da adeta merdiven altı çalışma koşullarında diyebileceğimiz ortamlarda bu çalışmayı yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak burada çalışan tüm işçi arkadaşlar sık sık hastalanmakta ve ölümcül silikozis hastalığı bünyelerine yerleşmektedir.

Bugün 20 bin kadar diş teknisyeninin çalıştığı tahmin edilen ve sayıları 1400’ü bulan bu laboratuarların üçte ikisi ruhsatsız ve denetimsiz çalışmaktadır. Birçoğunda havalandırma sistemi olmadığı gibi bazılarında pencere dahi bulunmamaktadır. Havalandırma sistemi olmayan, her teknisyenin ortalama 5 metre karelik bir alanda çalıştığı ve işin gereği olarak tozumanın yoğun olduğu bir çalışma ortamında, kaçınılmaz olarak silikozise varan birçok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli nedenlerle hastanelere başvuran 451 diş teknisyeninden 197’sinde meslek hastalığına rastlanmıştır. Yeterli bir araştırma yapılmamakla birlikte her 100 diş teknisyeninden 10’unda da silikozis hastalığı vardır. Toplam çalışanların içinde bu sayı iki binleri ulaşmaktadır. Durum vahimdir…

Silikosiz tedavi edilemez, fakat yüzde yüz önlenebilir bir hastalıktır. Önlenmesi çalışma koşullarının standartlara uygun hale getirilmesi ve insanileştirilmesi ile mümkündür. Kâr ve bütçe hesapları ile taşeronlaştırılan her iş süreci, bu alanda çalışan işçilerin, emekçilerin sağlıksız, denetimsiz ve güvencesiz işlere terk edilmesi anlamına gelmektedir. Bu şekilde ele alındığında Tuzla’da kaybettiğimiz tersane işçileri ile merdiven altı diş laboratuarlarında silikosize yakalanan diş teknisyenleri aynı cinayet sürecinin mağduru durumundadırlar.

Silikosiz önlenebilir. Gerek kamuda gerek özel muayenehanelerde bu yönde bir duyarlılığın oluşturulması, hiç şüphesiz ki başta Diş Hekimleri Odası olmak üzere tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin başlıca sorumluluğu altındadır. Bu alanın aktörlerinin, toplumsal muhalefet unsurlarının konu ile ilgili mesleki ve toplumsal bir duyarlılık oluşturmadan, topu taşeron sistemini kendi elleri ile ören devlete atması, kamusal sorumluluktan kaçmak olacaktır. Bazılarımızın korkarak oturduğu diş hekimi koltuğundan, bu sefer vicdani bir korku ile kaçmak istemiyoruz. Ve bunun için de başta bu alanın aktörleri olmak üzere herkesi toplumsal duyarlılık oluşturma ve devleti gerekli önlemleri alması doğrultusunda zorlamak için üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz…

Slikozis kader değildir, önlenebilir…

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*