Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İstanbul 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi

İstanbul 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 6 Mart pazar günü İstanbul Kadıköy’de yapılan mitingle kutlandı. Mitinge kadın ve erkek emekçiler, devrimciler birlikte katıldılar. Tepe Nautilus’te saat 11:00′de toplanılmasıyla başlayan yürüyüş ve miting, saat 15.00 sularında halaylar ve 8 Mart’ta yapılacak basın açıklamalarının duyuruları ile sona erdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi BDSP, Devrimci Hareket, Demokratik Kadın Hareketi, Devrimci Proletarya, Devrimci Komünistler, Emekli-Sen (Kartal, Beyoğlu, Kadıköy şubeler), Emek ve Özgürlük Cephesi, Emekçi Kadınlar, Halk Cephesi, Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube, PDD, PSAKD ve Yeni Demokrat Kadın tarafından örgütlendi. Mitinge Genç-Sen, Odak, Alınteri, Eğitim Emekçileri Derneği, Gençlik Cephesi, Divriği Kültür Derneği, Divriği ve Ovacık Köyü Yardımlaşma Derneği de katıldı.

Eyleme kadın işçilerin konuşmalarıyla son ayların direnişleri, grev hazırlıkları ve örgütlenme çabaları da taşınırken, Ontex, KDS ve PTT direnişçileri, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Girişimi, Birleşik Metal üyesi kadın işçilerin katılımı mitingin bileşim bakımından öne çıkan yönünü oluşturdu. Paşabahçe direnişçisi Türkan Albayrak kürsüden direniş derslerini aktarırken, KDS direnişçisi Burcu Deniz, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Girişimi’nden Gülhan Benli, Ontex direnişçisi Gamze Kayhan ve PTT direnişçisi Rıza Soylu, konuşmalarında hem direnişlerinin hem de kadın sorununun sınıfsal karakterinin altını çizdiler. Bayrağı Novamed grevcilerinden, Emine Aslan, Gülistan Kobatan, Aynur Çamalan, Batıgül Tunç gibi kadın direnişçilerden devraldıklarına vurgu yaptılar.

Mitingde kürsü konuşmaları iki dilde yapılarak cinsel ve sınıfsal sömürünün yanı sıra ulusal baskı altında olan Kürt kadınlarına kendi dillerinde seslenildi. Birleşik Metal üyesi kadın işçiler de mitingde, grev hazırlıkları sürecine destek için Türkiye’de bulunan Kore Metal İşçileri Sendikası yöneticileri Ha-Young-Chul ve An Jae Won ile birlikte yerlerini aldılar.

Yürüyüş, “Emekçi kadınlar, açlığa, yoksulluğa, baskıya ve sömürüye karşı mücadeleyi yükseltelim!” yazılı ortak pankart en önde olmak üzere başladı. Devrimci güçlerin kortejlerinde önceki yılları da kesen slogan ve pankartların kullanıldığı yürüyüşte, Ontex ve Canbebe işçileri “Çocuklar mutsuz anneler huzursuz, Kadın erkek elele örgütlü mücadeleye” pankartları, Birleşik Metal üyesi işçiler “Suskun kadın olmayacağız”, “Yaşasın kadın emekçilerin dayanışması”, “Çalışma saatleri kısaltılsın” dövizleriyle dikkat çektiler.

Devrimci Proletarya okurları “Emekçi kadının kurtuluşu sosyalizmde” pankartıyla katıldıkları yürüyüşte, “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son!”, “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz, İnsanca yaşam sosyalizmde!”, Türkçe ve Kürtçe olarak “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Yaşasın proletarya sosyalizmi!” sloganlarını attılar.

Saygı duruşu ile başlayan miting programında 8 Mart’ın tarihsel ve sınıfsal anlamına değinilmenin yanı sıra, mücadelede ölümsüzleşen devrimci kadın militanlarla cezaevlerindeki kadın tutsaklar alandan hep birlikte selamlandı. Direnişçi kadın işçilerin cinsel-sınıfsal sömürüye karşı mücadelelerinin de vurgulandığı konuşma, “Vardık, varız, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyayı yaratana kadar var olacağız!” sözleriyle sona erdi. Daha sonra cezaevinde tutuklu bulunan Nevin Berktaş’ın mesajı okundu. Grup Yorum, Adalılar müzik grubu ve Grup Emeğe Ezgi ile Tanyeri Şiir Grubu da türkü, marş ve şiirleri ile alandaki kitleye seslendiler ve halaylarla eşlik edildiler.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 8 Mart Salı günü saat 13.00′de Bakırköy Kadın Cezaevi ve saat 14:00’te de Ontex fabrikası önünde bir basın açıklaması ve eylem gerçekleştirilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*