Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşsiz öğretmenlerin eylemleri devam ediyor

İşsiz öğretmenlerin eylemleri devam ediyor

31 Ağustos tarihi yaklaşırken işsiz öğretmenler çeşitli illerde eylemlerini sürdürüyorlar. Bu yıl KPSS sorularının örgütlü biçimde satıldığının açığa çıkması ile birlikte, işsiz eğitim işçilerinin yakıcı talepleri toplumsal gündemde daha fazla yer tutuyor. Sayıları 300 binin üzerinde olan ve her sene artarak büyüyen işsiz öğretmenlerin çığlığına elbette bu yıl yapılacak göstermelik “atama”lar da merhem olamayacak. Atamaların yapılacağı tarih olan 31 Ağustos’a yaklaşırken eylemler artarak ve coğrafi yaygınlık kazanarak büyüyor.

Sefalet, intihar ve bunalımı reddediyoruz!
Eğitim Emekçileri Derneği, Genç-Sen ve İGEP üyeleri İstanbul’da gerçekleştirdikleri bir yürüyüşle diplomalı işsizliği ve KPSS sınavını protesto etti.

EED, Genç-Sen ve İGEP üyeleri, KPSS skandalına rağmen 31 Ağustos’ta yapılacak sözde “atamaları” protesto etmek için 28 Ağustos Cumartesi günü bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Taksim Tramvay durağında toplanılmasının ardından başlayan yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarla üniversite öğrencilerinin ve işsiz öğretmenlerin talepleri vurgulandı.

“Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni, İnsanca Yaşam Sosyalizmde, Herkese İş Herkese Çalışma Hakkı, Grevli Toplu Sözleşmeli Sendika Hakkı, Parasiz Sağlık Parasız Eğitim, Asla Yalnız Yürümeyeceksin, KPSS Kalksın Yaşama Zaman Kalsın, Diplomalı işsiz Olmayacağız, İntiharların Hesabını Soracağız, Kadrolu Atama İstiyoruz” sloganları atıldı.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında KPSS’nin iptal edilerek tüm öğretmenlerin şartsız koşulsuz atamalarının yapılması talep edildi.

Açıklamada; “Genç öğretmenler işsizlik kuyruğunda beklerken emekçi memurların kamu personel yasası ile yıllarca mücadele edilerek kazanılmış hakları da ellerinden alınmaya çalışılıyor. Bizler, her yıl işsizler ordusuna katılmak, KPSS sınavı ile terbiye edilmek değil güvenceli bir gelecek, güvenceli iş istiyoruz.

327 bin işsiz ve güvencesiz bırakılan eğitimcinin; girdiği bunalım sonucu intihar eden öğretmenlerin; üç kuruşa çalışmak zorunda bırakılan ücreli öğretmenlerin; özlük hakları olmayan sözleşmeli öğretmenlerin; sigortasız ve sosyal haklardan mahrum, esnek ve düşük ücretle çalıştırılan dershane öğretmenlerinin; KPSS yüzünden umudunu yitirmiş işsiz öğretmenlerin hesabını soracağız.

Geleceğin işsizleri, ücretli köleleri olarak Ahmet öğretmeni, Fikret öğretmeni, Elif öğretmeni katleden, tüm toplumu bunalıma ve sefalete sürükleyen işsizlik ve geleceksizlik saldırılarına karşı savaş açıyoruz. İşsizlik ve geleceksizlik girdabında boğulmaya mahkûm edilen herkesi örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Sefalet, intihar ve bunalımı reddediyoruz. İnsanca yaşam, güvenceli iş, insanca yaşanacak ücret istiyoruz!” denildi.

Bursa’da öğretmenler stand açtı
Bursa’da Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyeleri toplum nezdinde hiçbir güvenilirliği kalmayan KPSS sınavının iptal edilerek, tüm öğretmenlerin koşulsuz bir şekilde kadrolu atamalarının yapılması talebiyle basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasının ardından Fomara meydanında stand açan öğretmenler Bursa’daki öğretmenlerle buluşmayı amaçlıyorlar. Stand Cumartesi ve Pazar günleri Fomara Meydanı’nda 13 ile 18 saatleri arasında açık kalacak. Bildiri ve ajitasyon konuşmaları yapan eğitim emekçileri 31 Ağustos’taki atama aldatmacasını protesto etmek amacıyla Eğitim Sen ile yapacakları eyleme çağrı yapıyorlar. 31 Ağustos’taki atama(ma) eylemi Osmangazi Metro istasyonu çıkışında saat 16:00’da gerçekleştirilecek.

Batman AYÖP eylemdeydi
Batman’da Ataması yapılmayan öğretmenler Gülistan caddesinde bir araya gelerek “artık intiharlara sürüklenmek değil, yaşamak istiyoruz” talebiyle basın açıklaması yaptılar.

Yapılan basın açıklamasında; “Çalıştığı okulda hamallık yaparken kalp krizi geçirerek vefat eden Ahmet öğretmen olmak istemiyoruz. KPSS yüzünden öğretmenler bunalıma girerek intihar ediyorlar. Öğretmenler intihar etmesin diyoruz. Bizler atanmak, öğrencilerimize kavuşmak ve mutlu bir yaşam sürmek istiyoruz” denildi.

31 Ağustos’ta Ankara’da eylem
AYÖP iki hafta önce yaptığı, polis engellemesi ve gözaltılarla dağıtılan Ankara eyleminin ardından 31 Ağustos tarihinde bir kez daha Ankara’da olacağını açıklamıştı. Ankara’da bir dizi kurum açıklama yaparak aynı tarihte MEB önünde eylem yapacağını açıkladı.

327 bin işsiz ve güvencesiz eğitimcinin, girdiği bunalım sonucu intihar eden işsiz öğretmenlerin, hamallık, hademelik, inşaat işçiliği yapmak zorunda bırakılan ücretli öğretmenlerin, özlük hakları olmayan sözleşmeli öğretmenlerin, KPSS’den umudunu kaybetmiş işsiz öğretmenlerin hesabını sormak için, KPSS’nin derhal kaldırılmasını, ücretli, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesini, 327 bin kadrolu atama yapılmasını, eğitimcilerin sendika ve toplu sözleşme hakları önündeki engellerin kaldırılmasını talep eden öğretmenler eyleme katılım çağrısı yaptılar. İşsiz ve Güvencesiz Eğitimciler Platformu (İGEP), Eğitim Emekçileri Derneği(EED), Öğrenci Gençlik Sendikası(GENÇ-SEN), Öğrenci Velileri Derneği(ÖV-DER), Özel Eğitimciler Derneği(ÖZ-DER), Sözleşmeli Öğretmenler Platformu(SÖP) 31 Ağustos salı günü saat 10’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılacak eylemde buluşacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*