Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İsrailli demokratlardan Bağımsız Filistin gösterisi

İsrailli demokratlardan Bağımsız Filistin gösterisi

İsrail devleti Filistin halkına karşı acımasız ve kirli bir savaş yürütürken bu kez Teaviv sokaklarından onurlu bir ses yükseldi.

İsrail devletinin Filistin politikalarını eleştiren onlarca demokrat akademisyen ve sanatçı, Filistin devletinin bağımsızlığını temsili olarak ilan etti. Faşist Yahudiler akademisyenleri engellemeye çalıştı. Bağımsız Filistin devletine destek veren akademisyenlerin çevresini saran öfkeli kalabalık “Burası İsrail, Filistin değil”, “Vatan hainleri Gazze’ye gidin” gibi sloganlar attı.

1948’de İsrail devletinin ilan edildiği Tel Aviv’deki Bağımsızlık Sarayı önünde gerçekleştirilen gösteride Netanyahu hükümetinin Ortadoğu politikası eleştirildi. Bir eylemci amaçlarını, “İsrail yönetiminin Filistinlilere hükmetmeye çalışması sadece Filistinlilerin özgürlüğünü yok etmiyor. Aynı zamanda bizim özgürlüğümüzü de yok ediyor” diyerek özetledi.

Arap işçi ve emekçilerin ayaklanmaları diktatörlükleri sallarken, Telaviv’den gelen bu ses şovenizmle bilinçleri ve yürekleri uyuşturulmuş İsrailli emekçilerin kıpırdanmaya başlamasına bir işaret olarak okunabilir. Ancak gözü dönmüş neoliberal tekelci kapitalizmin sürdürülebilir toplumsal istikrar planlarına alet olunması tehlikesinden kaçınmanın biricik yolu İsrailli devrimci ve demokratlar için de fazlasıyla geçerli: İsrail işçi ve emekçilerin devrimci sosyalist programını yaratmak, halkların kardeşçe yaşayabileceği bağımsız sosyalist bir Filistin devleti hedefiyle hareket etmek.

Devrimci Proletarya/İsviçre

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*