Anasayfa » DÜNYA » İsrail saldırıları Paris’te bir kez daha protesto edildi

İsrail saldırıları Paris’te bir kez daha protesto edildi

Paris’te Republique meydanında bir araya gelen 2 bin kişi, İsrail’in Filistin halkına yönelik katliam ve saldırılarını ve İsrail karşıtı eylemleri yasaklayan Fransa devletini bugün bir kez daha mahkum etti.

Paris valiliğinin aldığı yasak kararını da karşısına alan eylem, baştan sona coşkulu geçti. Eylemciler, başlama saati olan 15.00’ten önce bir araya geldiler. Ulaşım ve trafik sorunları nedeniyle 15.00 sonrasında gecikerek ulaştığımız meydanda 2 bin civarında kitle vardı. Meydanın ortasındaki heykel platformu da pankartlı göstericilerle doluydu. Kitle sıkça ve alkışlarla destekleyerek “Filistin!” sloganı attı. Bunun yanında “Katil İsrail!” ve “Hollande suç ortağısın!” sloganları atıldı. Eylemciler arasında Hollande’a kendilerinin Fransız olduğunu hatırlatıp yasağı bu temelde protesto edenler de vardı…

Yapılan konuşmalar sırasında bir konuşmacının arkasından rol çalmaya çalışan Rabia dövizli gerici bir gösterici engellendi.

CRS’ler -çevik kuvvet- meydana açılan caddeleri çevirmişti. Kitle, özellikle de hemen maskelerini kuşanan gençler, meydanda slogan atmakla sınırlanmayıp caddelere yöneldiklerinde polis tarafından engellendiler. Göstericilerin meydan dışına çıkma girişimleri gaz kullanılarak engellenmeye çalışıldı. Polisin sinsice dalıp çıkma şeklindeki ve fazlaca engelle karşılaşmayan gözaltı girişimleri sonucu eylem sonuna dek 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Eylem 4 saat kadar sürdü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*