Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İsrail Golan tepelerinde 22 göstericiyi öldürdü

İsrail Golan tepelerinde 22 göstericiyi öldürdü

İsrail’in, Golan Tepeleri’ni işgal edişinin yıldönümü olan Neksa Günü’nde, çok sayıda Filistinli ve Suriyeli İsrail işgali altındaki topraklarla Suriye’yi ayıran tampon bölgede eylem yaptı. 22 göstericinin İsrail ordusu tarafından öldürüldüğü , 325’i aşkın kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Göstericilerden 5’i, İsrail keskin nişancıları tarafından vuruldu. 5 göstericinin ölüm haberinin duyulmasının ardından, Kuneytra ve başkent Şam’dan yüzlerce araçla birlikte çok sayıda insan, eylemlerin devam ettiği tampon bölgeye vardılar. Golan’a gitmek isteyen eylemcilere Suriyeli güvenlik güçleri engel olmaya çalıştı.

Batı Şeria’nın Kalendiye sınır kapısında da İsrail tarafına geçmeye çalışan Filistinli göstericilerle İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. İsrail askerleri bu göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Lübnan, Ürdün ve Gazze sınırlarındaysa göstericilerin sınırlara yaklaşmasına izin verilmedi.

Kuneytra’da eylemler devam ederken Ayn El Tini köyünde de göstericiler köyün karşısında yer alan ve İsrail’in işgali altında bulunan Mecd El Şems köyüne geçmeye çalıştı. Mecd El Şems köyünde, çok sayıda İsrail askerinin ve yaklaşık 10 tane askeri aracın yanısıra keskin nişancıların konuşlandığı gözlendi. Suriye tarafındaki eylemciler tampon bölgenin bitimindeki dikenli tellerin bir kısmını kaldırdı. Eylemciler, dikenli tellerin kaldırıldığı yerden Mecdel Şems köyüne geçmeye çalıştı. Bu alandan geçmeye çalışan her eylemciye İsrail keskin nişancıları ateş açtı.

Göstericilerin bir kısmı, vuruldukları yerde hayatını kaybederken, yaralılar bulundukları yerden Suriye tarafına güçlükle taşındı. Suriye tarafında eylemler devam ederken, Mecd El Şems köyünde yaşayan Suriyeliler eylemler süresince Suriye tarafındakilere destek vermeyi sürdürdü. Akşam saatlerinde, göstercilere gözyaşartıcı gaz kullanan İsrail askerlerine Mecd El Şems köyündeki Suriyeliler karşı koymaya çalıştı.

Golan Tepeleri’nin Suriye tarafında kalan kısmının dik oluşu nedeniyle ölü ve yaralılar güçlükle ambulanslara taşındı. İsrailli keskin nişancılar tarafından dikenli teller etrafında olan herkese ateş açılırken, bazı ölü ve yaralıları taşıyan sedyeler, tepeden sarkıtılan iplerle yukarı çekildi. Her yaştan ve herkesimden insanın katıldığı eylemlerde gözyaşartıcı gaza karşı bol miktarda soğanın bulundurulması dikkat çekti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*