Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İsrail katliamı Ankara’da da protesto edildi

İsrail katliamı Ankara’da da protesto edildi

İsrail siyonizminin yıllardır kasvetinden kurtulamadığı Filistin halkına destek vermek için Gazze’ye giden yardım yüklü gemide yapılan katliama bir tepki de Ankara’dan geldi.

Ankara’da dün ayrıca Gençlik Federasyonu’nun başlatmış olduğu kampanya çerçevesinde yaptığı eyleme polisin müdahale etmesiyle birlikte Yüksel Caddesi’nde tansiyon yükseldi.Gençlik Federasyonu’nun Yüksel Caddesi’nde bekleyişi sürerken, KESK de İsrail saldırısına karşı öfkesini dile getirmek için saat 18:30’da YKM önünden Güvenpark’a yürüdü.

Yapılan saldırıya tepki olarak Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne yürüneceğini bildiren KESK, daha sonra YKM önünde toplanlanılacağını duyurdu. Kamu emekçileri ve aralarında Devrimci Proletarya okurlarının da bulunduğu kitlenin Yüksel Caddesi’ndeki bekleyişi esnasında polisin Gençlik Federasyonunu’na karşı tutumu hakkında karşı Ankaralılarla yaptığımız röportajlarda gençliğin mücadelerini onaylayan Ankaralı emekçiler, daha da kitlesel olması konusunda öneridede bulundular. Röportaj yaptığımız emekçiler, genel olarak kendi sorunlarına da değindiler ve sık sık polisin sert müdahalelerine tepki göstermek gerektiğini söylediler. Öğrenci gençliğin otobüs zamlarına karşı gösterdiği tepkiyi de onaylayan Ankaralı emekçiler militan eylem tarzlarını öğrenci gençliğe adeta tavsiye etmelerinin yanı sıra sık sık Melih Gökçek’i de eleştirdiler. İsrail konusunda sorulan sorulara karşı da genel olarak AKP Hükümeti’ne göndermede bulundular. İsrail’in yaptığı saldırılar karşısında kendilerine sitem ederek “Sadece bu tür zamanlarda değil her zaman sokağa çıkmalıyız” dediler. Emekçiler, Tekel işçilerinin mücadelelerini de “Aslında bizler 78 günün hiç değilse bir günü destek verebilirdik” diye değerlendirdiler.

Kamu emekçilerinin basın açıklamasının YKM önünde yapılacağı duyurusundan sonra ÇHD, İHD, KESK Ankara Şubeler Platformu, ATO, Genç-Sen, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği ve devrimci kurumlardan oluşan kitle saat 18:30’da YKM önünde bir araya geldi. YKM önünde bir araya gelen kitle sık sık”Katil İsrail hesap verecek”, “Kahrolsun İsrail Filistin’e Özgürlük”, “İsrail vuruyor AKP susuyor”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” sloganlarını atarak Güvenpark’a yürüyüşe geçti. Sık sık slogan atan kitle Güvenpark’ta basın açıklamasını gerçekleştirdi. İmzacı kurumlar adına basın açıklamasını KESK dönem sözcüsü Fikret Aslan okudu. Okunan basın açıklamasında “Yapılan saldırı bir insanlık suçudur, yapılan saldırı tüm insanlığa, hepimize karşı yapılmıştır ve mutlaka cezlandırılması gerekir,” denildi. İnsani yardıma saldıran İsrail’in bu gücü ABD’den aldığı ve ABD jandarmalığını üstlenen AKP ve Mısır Hükümetinin en az İsrail kadar suçlu olduğu söylendi. Bu söylenenlerin ardından ortak talepler okundu. Okunan ortak talepler ise şunlardı:

Katil ABD ve İsrail’le yapılan tüm askeri-ekonomik anlaşmalar iptal edilsin,
Üsler kapatılsın,
Ortadoğu’daki tüm emperyalist politikalardan vazgeçilsin
İsrail büyükelçiliği kapatılsın, Diplomatik ilşkiler kesilsin, Elçilik yetkilileri sınır dışı edilsin.

Taleplerin okunmasından sonra ise bugün saat 18:00’da İsrail Başkonsolosluğu’na siyah çelenk bırakmak üzere Uğur Mumcu Caddesi’nde toplanılacağı duyurusu yapıldı. Basın açıklamasının ardından kitle sloganlar atarak dağıldı. Devrimci Proletarya okurları da İsrail katliamına karşı bugün 18:00’da Uğur Mumcu Caddesi’ndeki eylemde yerlerini alacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*