Anasayfa » DÜNYA » İsrail’de kitle eylemi geri adım attırdı

İsrail’de kitle eylemi geri adım attırdı

İsrail’de, işçilerin, emekçilerin, öğrencilerin 3 haftadır sürdürdükleri protesto ve grevler sonucunda, daha önceleri taleplere rest çeken Başbakan Netanyahu, protestolarda dillendirilen hedefler doğrultusunda adım atmaya hazır olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

Dafni Leef adlı bir genç kadının, kirada oturduğu evden atılmasından sonra, Tel Aviv’in en zengin caddesi Rothschild’de çadır kurarak protesto eylemine geçmesiyle başlayan direniş; facebook üzerinden fahiş kiraların indirilmesi talebiyle örgütlenen çadırkentlere ve yüzbinlerin katıldığı eylemlere dönüşmüştü. Belediye işçilerinin protestoları destekleyen grevlerinin, doktorların TİS taleplerine karşı grevlerinin, bebek maması fiyatlarındaki artışı protesto eden kadınların, benzin fiyatlarındaki artışı protesto eden taksi şoförlerinin, eğitimde özelleştirmeyi protesto eden öğrencilerin katılımıyla büyüyen hareket, İsrail tarihinin en büyük kitle protestosunu oluşturdu.

“Hükümet halkı terk etti”, “Hükümet halka, halk hükümete karşı”, “Sadaka değil sosyal adalet istiyoruz”, “Kazançlardan önce halk”, “Kira lüks değildir”, “İsrail çok pahalı” sloganlarının öne çıktığı eylemlerde; “Tahrir Meydanı” ve “Bir Mısırlı gibi yürü” pankartlarının meydanlara asılması, “Arap Baharı”nın etkilerinin İsrail’de de görülmeye başlandığını gösteriyor.

3 haftadır kesintisiz gelişen hareket, daha önce tüm taleplerine rest çeken Başbakan’ı, talepleri görüşmeye ve adım atmaya hazır olduğunu açıklamak zorunda bıraktı. Buna göre ekonomi profesörü anuel Trajtenberg başkanlığında kurulan komisyon, reform önerileri hazırlayarak hükümete sunacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*